Plocha cukrové řepy se v České republice meziročně navýšila o 6,7 tisíc hektarů. Letošní výměra této okopaniny na našem území dosahuje přibližně 66 tisíc hektarů. Cukrovary v ČR by po započtení dodavatelů ze zahraničí v současné sezóně mohly zpracovat cukrovku ze zhruba 68 tisíc hektarů.
S větší plochou cukrové řepy se letos počítalo i v Evropské unii. Například v Rakousku se výměra cukrovky zvýšila na zhruba 44 tisíc hektarů. V mnohých evropských zemích ale seli opožděně, což se projevilo na vývoji porostů. S rekordními výnosy tak nelze počítat. Naopak v České republice se letos selo o přibližně tři týdny dříve než v jiných letech. Při setí ale na polích panovalo velké sucho. Rostliny vzcházely postupně v několika vlnách, jak přicházela vláha. Koncem května už vypadala většina porostů cukrovky poměrně dobře. Situaci v pěstování cukrovky u nás i v zahraničí zhodnotili přednášející na semináři uspořádaném v obci Uhy na Kladensku. Akci uspořádaly cukrovary Tereos TTD, a. s., společně se svazem pěstitelů cukrovky Čech a Řepařským institutem spol. s r. o. Po přednáškách měla následovat prohlídka pokusů, ale vzhledem k rozbahněnému terénu se nakonec na pole nešlo, píše v Úrodě č. 10/2024 Ing. Hana Honsová, Ph.D.
Rozmanité pokusy
S výsledky pokusů Řepařského institutu seznámila posluchače Ing. Klára Pavlů, Ph.D. Pokusy byly založeny na šesti lokalitách, a to Černuc, Bezno, Vyšehořovice, Sloveč, Bylany a Jičín.
Ing. Pavlů uvedla, že celkem mají v pokusech zhruba pět stovek parcel. Na šesti lokalitách se tak jedná o tři tisíce pokusných parcelek. V pokusech se mimo jiné ověřují tři postupné termíny setí a sklizně, herbicidy, insekticidy, moření osiva, fungicidy nebo listová hnojiva. Do pokusů jsou zařazeny jednak odrůdy určené pro systém Conviso Smart a také klasické.
Co se týče herbicidní ochrany, mají na pěti lokalitách pokusy s herbicidní ochranou v systému Conviso Smart a na jedné klasickou technologii s herbicidy používanými pro běžné odrůdy cukrovky.
Pro operativní aplikaci insekticidů zařazují i varianty s nenamořeným osivem. V letošním roce v Bylanech takto založené porosty cukrové řepy ve větší míře poškodili dřepčíci. Letos se osivo cukrovky v pokusech mořilo mořidlem Buteo Start s účinnou látkou flupyradifuron. Pro porovnání do pokusů zařadili i loňské osivo cukrovky, kdy bylo možno k moření osiva cukrovky ještě použít účinnou látku tefluthrin, popisuje Ing. Honsová.*
Úvodní snímek: Základem úspěchu je dobře vzešlý porost Foto Hana Honsová