Cukrová řepa trvale patří mezi patnáct nejvýznamnějších pěstovaných plodin na světě. Dosahuje dnes více než desetinásobku výnosu cukru oproti počátku svého pěstování před více než 200 lety. Československo bylo řepařskou a cukrovarnickou velmocí, neboť uspokojovalo světovou spotřebu cukru z plných 15 %. Její dnešní postavení již není světové, přesto produkcí 655,5 tis. tun cukru patří Česká republika v Evropě mezi významné producenty. Tyto informace uvádějí odborníci z České zemědělské univerzity v Praze prof. Ing. Josef Pulkrábek, CSc., a Ing. Jaroslav Urban, Ph.D., v článku zveřejněném v časopise Úroda.
Cukrová řepa je podle nich v ČR plodinou s dlouholetou tradicí s relativně dobrými výnosy polarizačního cukru (průměr let 2011 až 2017 je 12 t/ha) a perspektivou jejich dalšího růstu. To jí dává dobré předpoklady obstát v konkurenci s ostatními plodinami a surovinami využívanými na produkci potravin i obnovitelných zdrojů energie. Vysoká produkce energie z hektaru je pro ni další významnou konkurenční výhodou. Aktivní a ekonomicky silný zpracovatel dává záruky prodeje vyrobených produktů.
České řepařství a cukrovarnictví prošlo poměrně významnou restrukturalizací. V současné době cukrovou řepu zpracovává pět cukrovarnických společností se sedmi cukrovary. České řepařství a cukrovarnictví v historii patřilo a v současnosti stále patří k nejvýznamnějším a nejúspěšnějším oborům hospodářství, věřme, že to bude platit i v budoucnosti, doufají autoři. Dodávají, že vysoké výnosy, kterých je u této plodiny dosahováno, jsou otázkou celého komplexu agrotechniky, od osevního postupu, výběru odrůd a kvalitního osiva, pečlivé podzimní a jarní přípravy půdy s minimálním počtem operací, řízené výživy až po ochranu a sklizeň.*
Podrobné informace se dočtete v říjnovém vydání časopisu Úroda (10/2018), článek je součástí téma měsíce Luskoviny a okopaniny.