20.04.2006 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtrnáct dní zpoždění

Časté poškození ozimých obilnin plísní sněžnou a zhruba čtrnáctidenní zpoždění jarních prací, které dále komplikují srážky. Taková je bilance letošního jara, jak ji nastínila pětice agronomů.

Nejchladnější oblast reprezentuje Havlíčkova Borová zemědělská a. s. (2). „Na části ploch leží sníh, hodně ozimů poškodila plíseň sněžná. Týká se to především žita a ječmene, ty budeme zaorávat všechny. Špatně dopadlo také tritikale,“ uvedl Jiří Zvolánek, předseda představenstva společnosti s tím, že podobná situace je v celém okrese. Sníh na Vysočině ležel dlouho a ve vysoké vrstvě. Oproti tomu ozimá pšenice a řepka přezimovaly obstojně. Teprve 10. 4. vlhkost půdy poprvé umožnila přihnojit a připravit se na setí, ačkoliv loni měli touto dobou již veškeré osivo v zemi. Brambory, na které se podnik specializuje, sázejí obvykle kolem 20. dubna, letos doufají, že se k nim dostanou alespoň 25. 4.
Oproti tomu v a. s. Rostěnice, která zastupuje nejteplejší oblast republiky, se již připravují na ochranu proti krytonoscům v řepce spolu s aplikací listových hnojiv. Jak uvedl agronom Ing. Jiří Šlimar, plíseň sněžná škodila také u nich. Zejména na ozimých pšenicích po obilnině způsobila až 20 % ztráty, zatím ale nic nezaorávali. Zasetou mají třetinu jařin.
Agrosem, Semenářské družstvo Stěžery (3) letos na malé ploše postihly povodně. Labe zaplavilo na deset dní celkem 30 hektarů ozimé pšenice, ale zatím to vypadá, že rostlinky velkou vodu přečkaly bez problémů, uvedl agronom Josef Formánek. Také zde byla situace podobná, řepka zimu přečkala bez problémů (projevilo se ale výrazné poškození hraboši, škodlivý hmyz se zatím neobjevil), stejně jako pšenice.U ozimých ječmenů se vyskytla plíseň sněžná a hnědá skvrnitost. Pohnojenu mají přes polovinu ploch. Z jařin stihli zasít pouze mák, dalším pracím brání mokrá půda.
Dobře porosty přezimovaly v Kralovické zemědělské a. s. (4). Jak doplnil agronom Ing. Jaroslav Bulín, mírně oslabené jsou pouze ozimé ječmeny. Choroby zatím nejsou zjevné, ani krytonosci nenalétli. Ale také je trápí počasí při setí jařin.
Ošetření proti tomuto škůdci už měli připraveno v Pentě, spol s r. o. (5), ale překazil ho déšť. „Předpokládám, že úživný žír probíhá a že na nás krytonosec při ochlazení počká,“ soudí agronom Ing. Petr Frühauf. Také u nich řepky přezimovaly dobře, problémy se objevily u pšenice. „Máme dvě odrůdy, Ilias a Karolinum. Tam kde byl sfoukaný sníh Karolinum promrzla, takže ji budeme mít prořídlou. Počítám, že budeme místně přisévat, asi do pěti hektarů z celkové plochy 200 hektarů. Ilias přezimovala dobře,“ shrnul agronom. Také v tomto podniku pocítili zpoždění jarních prací. Ačkoliv stihli přihnojit všechny ozimy, zasetou mají sotva čtvrtinu jařin. „Od roku 1992 je to druhý nejpozdější nástup jarních prací,“ konstatuje Ing. Frühauf s tím, že obvykle začínají sít 15. 3., letos měli možnost až 7. 4.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down