Co je nového v portfoliu osiva řepky

Novinky v portfoliu osiva řepky přinášíme každý rok. Letos tomu nebude jinak, a proto vás sluníčkem zahřeje SY Florida a „vykoukne“ na vás SY Alibaba.

SY Florida

Novinku SY Florida ze segmentu raných hybridů jasně poznáte podle toho, že bude první, která bude nakvétat. Výškově je srovnatelná s ostatními hybridy, ale co se týká robustnosti, nezadá si se známým SY Harnasem. A to ani ve výnosu, protože na základě výsledků z pokusů nejenom v Čechách, hybrid SY Harnas předčila. Srovnatelný je i obsah oleje s tím, že SY Florida obsahuje nadstandardní hladinu omega-3 mastných kyselin.

Výhodu má i v dobré odolnosti proti chorobám, jako je fomová hniloba, hlízenka, cylindrospo­rium anebo verticiliové vadnutí stonků. Pokud na podzim nestihnete zasít včas, nevadí, protože je to hybrid vhodný i pro pozdní setí.

SY Harnas

SY Harnas je středně raný hybrid, který si již získal svoje místo. Je prověřený nejen v podmínkách suchých oblastí, kde si umí sáhnout pro vláhu díky své mohutné kořenové soustavě, ale i v podmínkách těžších půd a vlhka prokázal svoji výkonnost a byla s ním úplná spokojenost. Boční větve má dlouhé s velmi dobrým nasazením šešulí, což je základ pro vysoký výnos semene i oleje.

Odrůdu SY Harnas jasně specifikuje výnos, vysoká odolnost proti suchu, možnost využití jejího potenciálu i v podmínkách písčitých půd a dobrá odolnost vůči chorobám, vyzimování a poléhání díky silnému stonku. Vzhledem k  rychlejšímu růstu na podzim je vhodný termín setí ve druhé polovině agrotechnického termínu. SY Harnas se hodí do všech pěstitelských oblastí, velice dobře reaguje na navýšení intenzity vstupů, výborných výsledků dosahuje i v podmínkách minimalizace.

SY Saveo

Nezapomínejme ani na stálici v podobě středně raného hybridu SY Saveo. Díky své stabilitě ve výnosu si ho volí ti, kteří hledají jistotu, protože se na něho, stejně jako i na další hybridy z portfolia společnosti Syngenta, lze spolehnout. Dalo by se říci, že je sázkou na jistotu – je to hybrid, který snese všechny podmínky, což se potvrzuje jeho pěstování napříč celou republikou.

Spokojenost je jak s jeho výnosem, obsahem oleje, ale i s odolností proti chorobám. SY Saveo se doporučuje sít v druhé polovině agrotechnického termínu z důvodu rychlejšího počátečního růstu na podzim.

SY Cassidy

Klasika v podobě SY Cassidy nebude chybět ani letos. Velice dobře tento středně raný hybrid znají ti, kteří ho mají vyzkoušený i pro pozdní setí. V tomto případě se bude perfektně doplňovat s hybridem SY Floridou – obě odrůdy jsou vhodné i pro pozdní setí, ale jedna je raná a jedna středně pozdní.

SY Cassidy má nadprůměrnou odolnost k fomovému černání stonku, černi řepkové, plísni šedé a velmi dobrou odolnost vůči sklerotiniové hnilobě. Správnou volbou je v případě požadavků na výnos a právě pozdního setí.

SY Alibaba a SY Alister

SY Alibaba je druhá novinka připravená pro nastávající sezónu. Ti, kteří mají na pozemcích problém s nádorovitostí košťálovin, znají velice dobře jejího předchůdce SY Alister. Oba hybridy mají velice dobrou odolnost proti fomové hnilobě, jsou nižšího vzrůstu, takže velice dobře odolávají poléhání a svoje výkony potvrzují především na infikovaných pozemcích. Ale i na „normálních“ pozemcích si vedou skvěle a podávají výnosy srovnatelné s klasickými materiály.

SY Alibaba díky pomalejšímu startu na podzim nevyžaduje intenzitu v podobě zásahu růstovým regulátorem a je možný výsev i v ranějších termínech. A jak to už bývá u novějších generací, rozdíl u SY Alibaby je především ve výnosu a vyšším obsahu oleje.

Vapiano

Ačkoli segment linií každoročně ustupuje hybridům, nesmíme zapomínat ani na ně, protože v některých oblastech dosahují výkonů s hybridy srovnatelných. Vezměme si, že odrůda Vapiano si jako linie v loňském i předloňském roce „sáhla“ na 5 t/ha a v roce 2014 dokonce dosáhla výnosu přes 6 t/ha.

Pro Vapiano je typický nižší a robustní vzrůst, pevný stonek a husté nasazení šešulí. To jí ve spojitosti s mohutným kořenovým systémem dává základ pro velmi dobrou odolnost k poléhání před sklizní, ale především pro vysokou odolnost vůči suchu. Vapiano plně nahrazuje sortiment linií, kterými bývaly NK Grandia a NK Morse.

Přehlídku odrůd řepek můžete vidět na některém z polních dní.

 

Ing. Dana Brožová

Syngenta Czech s. r. o.

 

Foto:

Hybrid SY Saveo

Zdravé kořeny SY Alibaba (vlevo), kontrola s Plasmodiophora brassicae

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *