24.11.2023 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čirok a zasolení – snese to?

Čirok zrnový (Sorghum bicolor (L.) Moench) je původem ze semiaridních oblastí, a právě proto má vysoký předpoklad k přirozenější odolnosti vůči vysoké koncentraci solí v půdě. Přestože není zasolení v českém zemědělství aktuálním problémem, za určitých podmínek se zvýšený výskyt solí v půdě vyskytovat může. Testováním prvotních fází růstu rostliny čiroku v prostředí s vyšší koncentrací solí by mohl být určitý potenciál této plodiny prokázán.

Testování v řízených podmínkách

Cílem výzkumu, který ve svém článku v časopise Úroda (12/2023) prezentuje Ing. Marie Lhotská, z České zemědělské univerzity v Praze, bylo testovat vybraný sortiment geneticky různých semen čiroku v podmínkách zvýšeného množství soli. Zasolení vyvolané roztokem chloridu draselného bylo pozorováno v počátečních stadiích čiroku zrnového. Pro výzkum bylo zvoleno několik odrůd, které jsou uchovány v rámci genofondu genobanky Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni (VÚRV). Aby bylo možné výsledky porovnat, byl výzkum prováděn v řízených podmínkách termostatu. Semena klíčila ve tmě na buničité vatě při 22 °C a vlhkosti vzduchu 65 %. Roztok chloridu sodného (v několika koncentracích) byl semenům dodáván tak, aby buničitá vata byla stále vlhká, a semena tak měla konstantní podmínky zasolení. Pro srovnání byla ve stejném čase udržována také varianta uchovávaná pouze v prostředí destilované vody. Tato varianta měla naznačovat optimální podmínky pro klíčení semen, bez známky zasolení. V průběhu pokusu byly zaznamenávány parametry, jako je počet vyklíčených semen, délka kořínku a délka nadzemní části (hypokotylu). Pokus trval deset dní a byl proveden v několika opakováních, pro podporu výsledků. Výsledky byly zpracovány ve statistickém programu a porovnány s jinými dostupnými zdroji v literatuře.

Čtyři odrůdy čiroku zrnového

V pokusu byly použity čtyři odrůdy čiroku zrnového. Jedná se o genetický materiál pro vědecké účely, nikoliv přímo o odrůdy komerčně dostupné. Odrůdy Bosman a Barnards red pochází z Maďarska, u odrůdy s označením RCAT 016982 není původ znám. Poslední testovaná odrůda Hyso je původem z Československa. Vzhledem k původu je k této odrůdě nejvíce dostupných informací. Za zmínku stojí například to, že se jedná o ranou odrůdu, která je odolná proti poléhání a půdnímu suchu. Na rozdíl od ostatních testovaných je odrůda Hyso určená spíše pro technické využití, uvádí Ing. Lhotská.

Vybrány dvě odrůdy

Z testovaných odrůd byly vybrány dvě (Hyso a RCAT 016982), které byly doporučeny k dalším vědeckým a šlechtitelským účelům se zaměřením na zvýšení odolnosti vůči zasolení půdy.

Více informací přinese prosincové vydání časopisu Úroda (12/2023).*

Úvodní fotografie: Čirok zrnový Foto Marie Lhotská

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down