Chyby v agrotechnice a sucho snížily loni výnos slunečnice

V loňském roce sklidili pěstitelé necelých 31 tis. hektarů asi 65,5 tis. tun slunečnicového semene, což představuje průměrný výnos 2,14 t/ha.

Informovala o tom v rámci semináře Slunečnice v roce 2001konaném v Kravsku u Znojma Ing. Jitka Potměšilová z Ministerstva zemědělství ČR. Stejně jako u mnohých plodin bylo příčinou snížení výnosu sucho, které postihlo především okresy jižní Moravy. Potvrdil to i ředitel územního odboru ministerstva zemědělství ve Znojmě ing. Alois Čaněk. Ve znojemském okrese dosáhli pěstitelé výnosu pouze 1,93 t slunečnice z hektaru, což je nejnižší výnos za posledních pět let.
Jak uvedl prof. Ing. Antonin Kováčik, DrSc., z Výzkumného ústavu v rostlinné výroby, právě Brněnský kraj, v němž je znojemský okres největší, tvoří základ pěstování slunečnice v naší republice a bylo zda vypěstována téměř polovina veškeré republikové produkce slunečnice.
Nejen sucho však způsobilo pokles výnosů. Jak dále informoval prof. Kováčik, plodinám, u kterých podobně jako u slunečnice narůstají plochy, paradoxně pěstitelé věnují méně pozornosti, což vede ke snižování výnosů. Rezervy jsou podle něj především ve volbě hybridu ale i v dodržování základních agrotechnických zásad. Dobří pěstitelé, kteří si sami v poloprovozních pokusech ověřují hybridy, dosáhli i v loňské sezóně výnos až 3,5 tun z hektaru. Například ve společnosti Zemas Čejč byl na jednom z pozemků dosažen výnos 4,5 tun z hektaru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *