Přestože pěstební plochy brambor výrazně poklesly, pochází více než třetina všech sklizených brambor z Vysočiny. Současný český trh se však potýká s nedostatkem kvalitního pratelného konzumu. Jak tuto situaci řešit, nastínili zástupci Europlantu na setkání bramborářů ve Velké Losenici. Účastníci se dozvěděli o problémech při pěstování brambor, významu desikace a prohlédli si i nespočet odrůd přímo na poli.
„V České republice se pěstuje celá řada nepotřebných odrůd brambor, také odrůdy jenom obtížně prodejné a málo pratelné. Řada českých konzumních brambor je při manipulaci poškozována a trpí strupovitostí. Hlízy se po desikaci natě a uzrání porostu dost často pozdě sklízí – půda není pro brambory vhodný sklad, a k tomu hrozí ještě mechanické poškození, napadení škůdci, kořenomorkou a dalšími chorobami,“ informoval Ing. Procházka. Jako další důvody, proč je nutné konzumní brambory dovážet, uvedl, že pěstitelé je velmi často nešetrně sklízí, poměrně málo se investuje do příjmových a třídicích linek, mnohde se špatně větrá a velmi často je k vidění nízká úroveň hygieny ve skladech. Ing. Procházka zmínil i to, že málo pěstitelů má ve svých skladech nějakou část vybavenou chlazením a řada jich má nedostatečnou skladovací kapacitu. To jsou podle Jiřího Procházky důvody, proč se mimo jiné musí dovážet konzumní brambory na praní. „Nehledě na to, že odběratel chce brambory nejenom s pratelnou kvalitou, ale i se světlou slupkou, a zpracovatel větší hlízy kvalitních odrůd s vysokou vnitřní hodnotou. Nezbytná je sklizeň za vhodných klimatických podmínek moderní technikou maximálně šetrně a ve vhodnou dobu,“ zdůraznil.
Podle jednatele firmy Europlant je postavení společnosti na trhu stabilní. Má dostatek odrůd téměř všech užitkových směrů a díky společnému množení s Europlantem na Slovensku má zajištěn stálý výběr cenově dostupných odrůd vhodných do našich klimatických podmínek, organizované poradenství, celoevropské testování odrůd, výlučně meristémové udržovací šlechtění a silné zázemí v množení odrůd Europlantu v Německu, Nizozemsku, Francii a jinde v Evropě. „Množení Europlantu v České republice mírně roste, v roce 2012 zaujímalo 724 hektarů, loni to bylo 754 hektarů a letos již 802 hektarů. Do bramborářství se v této nové sezoně dostává kvůli nižším cenám konzumu méně peněz, a proto je jakákoliv dotace, i nízká, pozitivní. Nižší ceny mohou naopak pomoci zpracovatelům více využívat české suroviny,“ ubezpečil jednatel společnosti přítomné.
Jako další vystoupil Ing. Lubomír Šantrůček z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který se zabýval analýzou množitelských ploch v České republice v roce 2014. Ing. Pavel Kasal, Ph.D., z Výzkumného ústavu bramborářského Havlíčkův Brod, s. r. o., se věnoval problematice eroze při pěstování brambor. Eroze je podle něj jedna z nejzávažnějších forem degradace půd. Ochuzuje půdu o nejcennější část – ornici. Zvyšuje štěrkovitost, způsobuje ztráty živin, humusu a poškozuje pěstované plodiny.*
Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.