Eco Farm CZ s. r. o., Frymburk se primárně zabývá chovem masného skotu francouzského plemene salers a kříženců Limousine, které jsou ideální volbou do této horské oblasti a také bez problémů zvládají celoroční pobyt venku. V současné době mají 180 matek a k tomu 50 výkrmových zvířat. Celkově hospodaří na 650 ha od Černé v Pošumaví přes Světlík až po Loučovice, ornou půdu nemají žádnou. Vzhledem k dané lokalitě, kdy nejvýše položená oblast hospodaření je v nadmořské výšce kolem 900 m, to není žádným překvapením. Logickou volbou je hospodaření v ekologickém režimu, a to i z důvodu toho, že část pozemků spadá pod CHKO Šumava, část se nalézá i v okolí vodní nádrže Lipno.
Lék na zanedbané pozemky
Vedoucí farmy Ing. Vojtěch Navrátil se v reportáži pro časopis Úroda (6/2024) podělil o zkušenosti s přísevy a zejména obnovami trvalých travních porostů. Před třemi lety si pořídili výkonného pomocníka – secí stroj Ripper STP, který je zkonstruován do těžkého terénu. „Velkou výhodou jsou nařezávací koltrové disky, díky nimž lze sečku využít na běžné setí i setí do travního drnu. Vzcházivost je nesrovnatelně lepší, čímž ušetříme i osivo,“ vyjmenovává vedoucí farmy Ing. Vojtěch Navrátil. Filosofií mladého zemědělce je každý rok kousek půdy zorat a obnovit. „Navyšujeme stav dobytka, potřebujeme docílit vyšší kvality i kvantity krmení. Myslím si, že je to správná cesta,“ vysvětluje s tím, že je efektivnější obdělávat primárně část dobrých pozemků, stavět na tom, že budou dostupné, kvalitní a rovné. Ostatní mohou sloužit k pastvě. Za přínosnou považuje spolupráci s odborníky, v tomto případě společností Seed Service, s. r. o., s jejichž zástupci může proces obnovy/přísevů i druhové složení porostů konzultovat.
Některé pozemky, které nedávno získali, jsou podle něj velmi zanedbané. Mají poškozené meliorace, kyselé půdy, chybí veškeré užitné trávy, to se podepisuje i na výnosu a kvalitě píce. „Musíme si uvědomit, že minimálně 35 let se na tyto pozemky nesáhlo,“ zdůrazňuje vedoucí farmy. Jedním z takových byl i 14hektarový pozemek v oblasti Světlík Pasovary (760–800 m n. m.), který se rozhodli zcela obnovit. Mezi nejnáročnější operace (a to i finančně) patřil sběr kamene. Celý proces vedle odkamenění (po rozpadu drnu, aby z pole odcházelo co nejméně organické hmoty), zahrnoval hnojení (50 t/ha hnoje), podmítku, vápnění, dále orbu a předseťovou přípravu, která si vzhledem k nerovnosti pozemku vyžádala zapůjčení radličkového kypřiče (vlastní kombinátor byl na tuto operaci nedostatečný). Samotné setí pak zajistil secí stroj Ripper, osivo se následně ještě zaválelo. Na daný pozemek zvolili luční směs zvládající i sušší podmínky s dominantním zastoupením kostřavy rákosovité a srhy laločnaté, dalšími významnými komponentami jsou lipnice luční, Festulolium kostřavové i jílkovité, ovsík vyvýšený, jetel Pramedi a v malém množství i štírovník růžkatý. S výsledky byli velmi spokojení – vedle navýšení výnosu přinesla obnova i celou řadu mimoprodukčních funkcí.
Více informací naleznete v červnovém vydání časopisu Úroda (6/2024).*
Úvodní fotografie: Ekologická farma je založena na chovu skotu, pro který je důležité zajistit dostatečné množství kvalitního krmiva Foto Barbora Venclová