13.10.2023 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čeští vědci odhalují dosud nejasný vliv pesticidu na včely skrze nedávno popsaného parazita

Studie v prestižním světovém periodiku Science of the Total Environment odhaluje, že pesticidní látka imidakloprid má negativní vliv na množení parazita ve střevech včely medonosné. Jediná xenobiotická sloučenina, v tomto případě rizikový pesticid, může vyvolat škodlivé účinky skrze střevního parazita včel Lotmaria passim. Již velmi malé a realistické vystavení včel imidaklopridu v koncentraci 2,5 μg/l zvyšuje infekci střevního parazita L. passim. Parazit se pak může rychleji šířit i do okolních včelstev. Informuje o tom zpráva zveřejněná Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV).

Škodlivé účinky imidaklopridu

Jak dále uvádí, nové údaje potvrzují škodlivé účinky imidaklopridu na přírodní systémy. Imidakloprid je pro použití v zemědělství jako prostředek na ochranu rostlin v EU zakázán, běžně se však používá v Kanadě, ve Spojených státech amerických, v Brazílii a jinde mimo EU. Rozdílný přístup EU a okolního světa v regulaci pesticidů má za důsledek rozdílný vliv na opylovače, ale také nerovné podmínky pro zemědělce.

Biocidy pro opylovače nepředstavují riziko

Je však potřeba zmínit, že tento pesticid se i v EU běžně používá v jiné skupině pesticidů, které označujeme jako biocidy. Najdeme jej například v prostředcích proti mravencům či v obojcích proti klíšťatům a blechám. Zde však tato látka nepředstavuje riziko pro opylovače, pro které byl imidakloprid v EU zakázán, upřesňuje zpráva VÚRV.

Autory studie jsou za Výzkumný ústav rostlinné výroby Tomáš Erban, Bruno Sopko a Martin Markovič. Na základě výsledků výzkumu podpořeného Ministerstvem zemědělství byly získány nové poznatky a také byla optimalizována metodika pro hodnocení rizik interakce pesticidů a L. passim.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down