27.07.2023 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Český modrý mák v roce 2023 a legislativní změny

Česká republika je stále jedním ze dvou největších producentů potravinářského máku ve světě, vedle Turecka, kde se ovšem pěstuje především mák bílý, určený jak pro potravinářské využití, tak i jako zdroj alkaloidů pro farmaceutickou výrobu. V úterý 4. července 2023 zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) své odhady osevních ploch k 31. květnu 2023. Odhad u máku rozhodně překvapil – až dosud převládal názor, že pro letošní sklizeň bylo oseto podstatně méně, zpravidla byla zmiňována čísla mezi osmnácti a dvaceti tisíci hektary. ČSÚ však odhaduje, že v tomto roce bylo mákem oseto 26 250 hektarů, což je o 125 hektarů více než v předchozím roce, tedy de facto stejná úroveň.

Informuje o tom Ing. Václav Lohr, zástupce Českého modrého máku, z. s., a Ing. Vlastimil Mikšík, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze v srpnovém vydání časopisu Úroda (8/2023).

mák na poli
Český mák, především jeho modrosemenné odrůdy, je odedávna přítomen na našich polích a jako oblíbená pochutina i v naší kuchyni Foto Vlastimil Mikšík

Nízké odhady dané skepsí

Jak vysvětlují, nízké předběžné odhady zřejmě vznikly pod vlivem všeobecné skepse, pokud jde o možnosti uplatnění makového semene na mezinárodním trhu. Invaze ruské armády na Ukrajinu v únoru 2022 naše zemědělce zaskočila – východoevropské trhy jsou vedle trhu EU nejvýznamnějším odbytištěm českého modrého máku, takže konflikt mezi dvěma významnými odběrateli se mohl stát překážkou vývozu. Válka začala v době, kdy pěstitelé rozhodují o tom, co a kolik zasít a je logické, že v nejisté situaci se mnozí rozhodli mák nesít, případně zasít méně. A v podstatě odhadli budoucí vývoj správně. V předchozím roce tedy výměry máku poklesly ve srovnání s rokem 2021 o 40% (z téměř 44 tisíc hektarů na 26 tisíc hektarů). Další vývoj dal pesimistickým předpovědím za pravdu, klesla poptávka jak z východní Evropy, tak ze zemí EU. Pravděpodobně velké množství máku ze sklizně 2022 zůstávalo na skladech u pěstitelů či obchodníků. Ceny sice v průběhu sklizně stouply přes 60 Kč/kg od pěstitele, avšak ještě do konce roku se opět snížily, a to až na úroveň kolem 45 Kč/kg v prosinci až lednu (v jednotlivých případech se ceny od zmíněných úrovní lišily v závislosti na kvalitě, pozici prodávajícího a kupujícího apod.).

Českého modrého máku meziročně stejně

Předpokládalo se podle autorů článku, že osevní plochy v roce 2023 ještě dále klesnou, vzhledem k poměrně nízkým cenám. Byl zde však ještě jeden faktor, který působil opačným směrem, a to zásoby osiv, která si pěstitelé obstarali o rok dříve. V tomto roce totiž údajně prodeje osiv značně poklesly. Mnozí pěstitelé nicméně využili své zásoby osiva z předchozího roku, které bylo nutno nejpozději letos na jaře spotřebovat vzhledem k ukončení platnosti povolení mořidla Cruiser OSR do 31. 3. 2023. Pravděpodobně tedy došlo k tomu, že neprodané osivo bylo nahrazeno loňskými zásobami a tudíž osevní plochy máku zůstaly prakticky na stejné úrovni jako v roce 2022.

Více informací i k legislativním změnám se dočtete v srpnovém vydání časopisu Úroda (8/2023).*

sklizeň máku
Mák by se měl v letošním roce sklízet z obdobné plochy jako v roce 2022 Foto Vlastimil Mikšík

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down