České šlechtění oslavuje výročí novými odrůdami

Pět nových odrůd z dílny českých šlechtitelů se představilo 18. června na polním dnu, který na jedné ze svých šlechtitelských stanic - ve Stupicích uspořádala společnost Selgen, a. s. V letošním roce do sortimentu známé české firmy přibyly odrůdy: jarní pšenice Zuzana, ozimá pšenice Meritto, hořčice bílá Severka a dvě odrůdy pelušky jarní Lucie a Mely. Právě dvě posledně jmenované odrůdy byly vyšlechtěny na stanici v Chlumci nad Cidlinou, která letos slaví stoleté výročí svého založení.

„České šlechtění je schopné pěstitelům nabídnout velmi kvalitní odrůdy. Jejich předností je především to, že vznikly v místních podmínkách, v nichž byly i dostatečně otestovány,“ těmito slovy zahájil polní den generální ředitel společnosti Selgen Ing. Ladislav Rosenberg, CSc. Vyzval zúčastněné zemědělce k důkladné prohlídce porostů, neboť právě informace přímo z pole jsou podle něj v letošním roce plném extrému ty nejpodstatnější a mají největší vypovídající schopnost.

Čísla hovoří jasně
Jak dále ing. Rosenberg uvedl, o úspěších firmy Selgen hovoří jednoznačně některá čísla. Na množitelských plochách České republiky totiž odrůdy této šlechtitelské společnosti představují asi 39 %. Například zastoupení ozimé pšenice je asi 44 %, hrachu 70 %. Úspěchy mají české odrůdy, především obilniny a hrách, také v zahraničí, kde má v současné době Selgen celkem 119 registrací.

Kompletní sortiment se představil na poli
Tradičně nejzajímavější částí tradičního polního dne ve Stupicích je prohlídka pokusů, ve kterých se představuje takřka celý sortiment odrůd všech plodin šlechtěných ve společnosti Selgen. Letos mohli účastníci akce navíc shlídnou také pokusy ÚKZÚZ – ORO s ozimou pšenicí, kde se mohli odborníky prodiskutovat stále velmi „žhavou“ otázku přezimování.
Je totiž faktem, že v letošním roce bylo podle ministerstva zemědělství zaoráno 130 000 hektarů ozimé pšenice, což je 20 % ploch.

Pět vlastních a jedna zahraniční novinka
Největšímu zájmu se jak na poli, tak v následných odborných prezentacích, těšily letošní novinky. Ing. Ludmila Bobková, CSc., ze ŠS v Úhřeticích představila ozimou pšenici Meritto. Zdůraznila především výbornou zimovzdornost této odrůdy, což potvrdily také ve Stupicích prezentované výsledky ÚKZÚZ. Meritto dle slov ing. Bobkové vyniká především vysokým a stabilním výnosem ve všech pěstitelských oblastech, včetně méně intenzivních oblastí. Tato odrůda pekařské jakosti B se chlubí také velmi vysokým objemem pečiva, vyšší vazností mouky a objemovou hmotností mouky.
Neosinatá jarní pšenice Zuzana byla vyšlechtěna ve ŠS ve Stupicích. Jde také o odrůdu jakosti B, která má navíc i velmi dobrou krmivářskou kvalitu. Jak uvedla šlechtitelka Ing. Alena Hanišová, odrůda Zuzana patří k nejvýnosnějším odrůdám sortimentu jarních pšenic. Má dobrou adaptabilitu k suchu a proto se výborně hodí spíše do teplých oblastí, v ostatních oblastech je vhodná pro vyšší intenzitu pěstování. Jednou z mnoha výhod je dobrá odolnost vůči poléhání.
Dvě novinky představili šlechtitelé z oslavující stanice v Chlumci nad Cidlinou. Podle Ing. Romana Tyllera se jarní peluška Mely pícního typu vyznačuje vysokým výnosem zelené i suché hmoty. Dobrý má i výnos semene. Odolnost vůči poléhání také vhodnost ke kombajnové sklizni (lusky vysoko nad zemí omezují ztráty) jsou vlastnostmi, které Mely vyzdvihují se stávajícího sortimentu a přispěly k její registraci. Odrůda Lucie je pozdnější, rovněž velmi výnosná. Její předností je například vysoký obsah dusíkatých látek v píci a dobrý zdravotní stav.
Další novinkou a to nejen odrůdovou je hořčice bílá Severka. Nerozšiřuje jen odrůdový sortiment společnosti Selgen, ale i plodinový sortiment. Vhodná je do všech oblastí, jak k pěstování na semeno, tak i ve směskách na píci. Ing. Josef Čapek, CSc., ze ŠS v Krukanicích, kde byla odrůda Severka vyšlechtěna, upozornil mimo jiné na výhodu stejnoměrného dozrávání, které eliminuje výskytu šedých semen a tudíž je zárukou vysoké kvality.
Výčet novinek doplnil Ing. Ivan Langer, CSc., ze ŠS ve Stupicích o odrůdu jarního ječmene Calgary. Jde o francouzskou odrůdu, kterou v České republice Selgen zastupuje. Tato poloraná odrůda je velmi výnosná, což umožňuje její využití i jako nesladovnické. Má středně vysoký ukazatel sladovnické kvality. Ing. Langer poukázal na dobrý zdravotní stav, a to včetně odolnosti k fuzariózám, což je vlastnost, která při zpřísňující se kontrole zdravotní nezávadnosti surovin potravinářské výroby nabývá na významu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *