
U máku jarní zásevy často významně poškozuje žír krytonosce kořenového, který v té době u vzrostlého ozimého máku obvykle již větší škody nenadělá. K pozitivům také patří ranost, kdy se ozimý mák sklízí o dva týdny až měsíc dříve než mák jarní. Je nutné ale zmínit také negativa ozimého máku. Těmi jsou riziko vymrznutí v případě extrémních povětrnostních podmínek, nebo zvýšený výskyt plísně máku. Důrazně varujeme před použitím ozimého máku na pozemcích zamořených divokým mákem vlčím! Tento plevel nejde v porostu máku setého nijak regulovat, výrazně mu konkuruje a tím následně dochází ke snižování výnosů.
Potenciál ozimých máků jsme si ve Výzkumném ústavu olejnin Opava (OSEVA PRO s. r. o.) dobře uvědomovali a už se značným předstihem začali intenzivně pracovat na jeho šlechtění a výzkumu. Vedle řady poznatků a doporučení k ozimému máku tak pěstitelské praxi můžeme nabídnout moderní výkonné odrůdy Olaf a Husky.
Tato první česká odrůda ozimého máku byla registrována v roce 2023 po dvouletém zkoušení v rámci uznávacího řízení ÚKSÚP, kde dosáhla průměrného výnosu 2,04 t/ha. Jedná se o modrosemennou odrůdu s tmavě fialovým květem (obr. 1). S vegetační dobou 312 dní připadá sklizeň obvykle na období kolem poloviny července. Zimovzdornost je na dobré úrovni – průměrné přežití rostlin je 93 %. Rostliny jsou středně vysoké (122 cm) s velmi dobrou odolností k poléhání (8,5). Zdravotní stav je dobrý (helmintosporióza 7,2; plíseň máku 6,7). Výskyt hleďáků je minimální (0,3 %) a obsah morfinu v makovině velmi nízký (0,38 %). Na našich polích se Olaf pěstuje od roku 2023 a od té doby se jeho plocha každoročně zvyšuje. Podle ohlasů z praxe se tato odrůda osvědčila a mnoho pěstitelů se k ní opakovaně vrací.
Husky byl registrován v letošním roce po tříletém testování v rámci Státních odrůdových pokusů ÚKZÚZ. Zde se stal výrazně nejvýnosnější odrůdou, přičemž výnosovou stabilitu vykazoval i v jednotlivých letech zkoušení, prakticky bez výkyvů (viz tab.). V relativním srovnání, kdy průměr výnosu kontrolních odrůd představuje 100 %, pak ve tříletém průměru dosáhl Husky 125 % (graf 1).
Husky je modrosemenná odrůda ozimého máku s vegetační dobou kolem 300 dnů, kdy sklizeň připadá obvykle na začátek až první polovinu července. Rostliny jsou středně vysoké (124 cm). Ve fázi přízemní růžice jsou na listech patrné bílé skvrnky. Korunní plátky mají světle fialovou barvu (lila – šeříková), bazální skvrna má pak středně fialový odstín. Pole s Huskym tak poznáme za květu už z dálky, neboť takto žádné jiné odrůdy nekvetou (viz obrázek). Tobolky cylindrického až kulatého tvaru s podvinutou bází mají v zelené fázi silný voskový povlak, po dozrání je tendence k jejich otevírání nízká (2,3 %). Obsah morfinu v makovině je velmi nízký (0,28 %). Z hlediska zdravotního stavu (graf 2) je nejvýznamnější vysoká odolnost k plísni máku (7,8). Odolnost k helmintosporióze prorostlé do tobolek je pak na dobré úrovni (5,2).*
Certifikované osivo odrůd Olaf a Husky poptávejte:
Čechy západ
Ing. Monika Trejbalová Lohová
604 119 926
trejbalova@oseva.cz
Vladimír Potměšil
731 974 229
potmesil@oseva.cz
Čechy východ
Ing. Miloslava Zerzánková
732 763 659
zerzankova@oseva.cz
Ing. Vladimír Junek
603 589 995
junek@oseva.cz
Morava – Slezsko
Ing. Josef Stříbný
603 552 196
stribny@oseva.cz
Více informací na www.oseva.cz nebo tel. 605 700 578
Státní odrůdové pokusy ÚKZÚZ – výnos semen (t/ha)
| Odrůda/rok | 2023 | 2024 | 2025 | Průměr |
|---|---|---|---|---|
| Husky | 1,99 | 1,96 | 1,92 | 1,96 |
| Titan | 1,78 | 1,28 | 1,68 | 1,58 |
| Oz | 1,66 | 1,39 | 1,57 | 1,54 |

Obr. 1 – Květ odrůdy Olaf (Foto archiv firmy)

Obr. 2 – Květy odrůdy Husky (Foto archiv firmy)

