31.08.2012 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká produkce česneku nestačí

V Olomouci proběhl seminář zaměřený na česnek, řešila se odrůdová skladba v České republice, pěstitelské problémy, ale i jeho zdravotní stav v souvislosti s častými virovými chorobami. Důležitá témata též byla, jaký má výhled tato významná zelenina do budoucnosti a způsoby jejího ozdravení a uchování pomocí kryokonzervace.

Na oddělení genetických zdrojů zelenin, léčivých rostlin a speciálních plodin, Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i. (VÚRV) jsou udržovány kolekce vegetativně množených cibulovin – česneku kuchyňského (Allium staivum L.) a šalotky (Allium ascalonicum L.). Od roku 2010 je toto oddělení součástí Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Udržování kolekce genetických zdrojů zelenin má v Olomouci dlouholetou tradici, základy byly položeny již v roce 1951. Kolekce genetických zdrojů česneku byla k 30. listopadu 2011 tvořena 657 genotypy, které pocházejí ze třiceti států celého světa. V kolekci česneku jsou materiály různého původu, patří k nim planá forma česneku, krajová nebo primitivní odrůda, šlechtitelská odrůda a šlechtitelský zdroj. Nejpočetněji však je zastoupen původ krajové odrůdy. „V průběhu vegetace je na genotypech česneku popisováno 22 znaků, jako jsou například habitus rostliny, barva listu, průřez listu, šířka listu, tvar plně vyvinutých cibulí česneku, barva stroužků, počet stroužků ve složené cibuli, schopnost vytvářet květ, počet pacibulek a další znaky,“ přiblížila přítomným Ing. Helena Stavělíková, Ph.D. z VÚRV, v. v. i., Olomouc.

Agrotechnika

Kolekce je udržována v polní kolekci a každoročně znovu vysazována. Všechny genotypy se vysazují v podzimním termínu, tedy v polovině října, do sponu 30 x 10 cm a hloubky 5–7 cm v závislosti na velikosti sadby. Ing. Stavělíková vysvětlila, že na výsadbu jsou použity zdravé, mechanicky nepoškozené, obvodové stroužky, které jsou před výsadbou mořeny roztokem obsahujícím přípravky Rowral Flo (účinná látka: iprodian 255 g/l), Reldan 40 EC (účinná látka: chlorinepyrifos-methyl 400 g/l) a Karben Flo Stefes (účinná látka: carbendazin 500 g/kg), po dobu 20 minut.
Dále je podle jejích slov před výsadbou na pole aplikováno hnojivo Cererit (4 q/ha). V jarním období se provádí další přihnojení Cereritem v množství 0,2 t/ha, pak je porost dvakrát ošetřen insekticidem Reldan 40 EC. Během vegetace se porost udržuje mechanicky v bezplevelném stavu.
Jak dále uvedla Ing. Stavělíková, sklizeň kolekce česneku probíhá na přelomu června a července. Rostliny jednoho klonu se svážou do snopků, které jsou pověšeny do prostoru s dostatečnou cirkulací vzduchu. Po šesti až osmi týdnech, kdy jsou rostliny dostatečně usušené, jsou očištěny – kořeny jsou následně zkráceny na 5 mm a poté se odstraní suché listy. Očištěné složené cibule jsou v síťovaných pytlíčcích opět pověšeny do prostoru, kde je zajištěna dostatečná cirkulace vzduchu, a tak jsou připraveny k další podzimní výsadbě. Vysazuje se 19 stroužků od každého klonu.

Další informace byly zveřejněny v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down