21.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Brambory se dostávají na okraj

„Nepříznivý trend z minulých let pokračuje a výměra brambor se letos v České republice opět snížila. Úbytek ploch vykazují brambory všech užitkových směrů, nejvíce škrobárenských, jen sadba zůstala na loňské úrovni. Brambory se skutečně dostávají na okraj zájmu,“ řekl na červencovém setkání bramborářů ve Velharticích Ing. Josef Králíček, předseda Českého bramborářského svazu.

Klesá plocha i spotřeba

Každý rok se snižují produkční plochy brambor v rozsahu od 3 do 5 %, letos přibližně o 3,5 %. Celková výměra brambor v republice se blíží 27 000 ha, z toho 13 500 ha připadá na konzumní brambory, z nichž je 2000 ha určeno k produkci brambor na různé způsoby zpracování. Plocha brambor ve slupce tak zaujímá pouhých 11 500 hektarů. Výměra škrobárenských brambor byla vždycky kolem 5500 ha, letos je to jen 4800 ha, takže největší úbytek, téměř 800 ha, je u brambor k produkci škrobu.

„Pokud jde o regiony, v letošním roce přibyla jejich plocha v desítkách hektarů na Vysočině a na jižní Moravě. Ve všech ostatních regionech včetně středočeského kraje výměry klesly. V minulých letech se brambory stěhovaly do středních Čech, zejména do Polabí a na jižní Moravu, kde je efekt ranobramborářské oblasti, zejména pro vnější kvalitu hlíz, výrazně vyšší. Letos se i v Polabí jejich plocha snížila,“ upozorňuje Josef Králíček.

I když výměra brambor klesá, zvyšuje se soběstačnost, neboť spotřebitele omezili jejich konzumaci. A tento trend je zřetelný v celé Evropě. V covidovém roce 2021 se u nás vyhoupla spotřeba na 70 kg/osobu, ale od té doby stagnuje či mírně klesá k 60 kg na osobu.

Vysoký podíl dovozu

Každý rok dovezeme do České republiky 170 až 180 tisíc tun brambor, zejména z Německa (dvě třetiny až tři čtvrtiny), zbytek pak z Francie, Nizozemska a z dalších států. Přestože se v porovnání s minulými roky import malinko snížil, podíl dovozu na domácí spotřebě konzumních brambor je stále velmi vysoký. K dovezeným bramborám ve slupce je třeba připočítat i tisíce tun brambor ve výrobcích, takže každý rok je Česká republika zajímavým odbytištěm pro velké množství brambor z Evropy.*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 34.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down