21.05.2020 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bojovníci s výjimečnou výkonností

Firma Agrofinal spol. s r. o. nabízí tradičně vedle výnosných hybridů také zajímavou nabídku liniových odrůd řepky, které se výkonem a svou vitalitou vyrovnávají hybridům. Velmi výkonné a osvědčené ES Imperio je hybridní odrůda s výbornými a ročníkově vyrovnanými výsledky u nás i v okolních evropských zemích. V liniích má skvělé výsledky nová odrůda ES mambo se špičkovou výnosem na úrovni hybridů a vysokou olejnatostí semen.

Středně rané ES Imperio kombinuje vysoké výnosy, výborný zdravotní stav s vysokou plasticitou a adaptabilitou na horší podmínky pěstování. Patří do skupiny hybridů nové generace od firmy Euralis, která šlechtění zaměřila na odrůdy výkonné, zdravé a vhodné pro využití i v sušších oblastech pěstování.

ES Imperio – výkonný a zdravý hybrid

Hybrid byl zaregistrován v roce 2015 ve Francii a následně v roce 2016 dosáhl výborných výsledků v registračních zkouškách a byl zaregistrován na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. V ČR prošel registračním řízením v letech 2015 až 2017 a byl díky nadprůměrným výsledkům zaregistrován v lednu 2018.
Hybrid má středně vysoké rostliny s velmi dobrým větvením a vysokou odolností k poléhání. Podzimní vývoj bývá rychlý a rostliny jdou do zimy s velmi dobře vyvinutými kořeny. Přezimování je bez problémů a po rychlém jarním startu následuje rané kvetení. Předností je vysoká odolnost k praskání šešulí před sklizní. Zdravotní stav je na vysoké úrovni, hybrid má velmi dobrou odolnost vůči všem hlavním chorobám, především má zvýšenou odolnost vůči napadení fomou (kvantitativní rezistence a přítomnost genů RLM 3 a RLM 7).
ES Imperio je moderní hybrid pro intenzivní způsob pěstování, tolerantní k různým typům půd, úspěšný v chladnějších i teplejších oblastech pěstování. Jeho výsledky nejen u nás, ale také v sousedních zemích, potvrzují jeho plasticitu a velmi dobré využití i v oblastech s přísuškem. Má středně vysoký obsah oleje a pěstitelé jistě ocení jeho vysokou HTS. Je vhodný pro běžné i pozdní termíny setí. Svoji vysokou výkonnost a výnosovou stabilitu potvrdil i v extrémně suchých a teplých podmínkách a roku 2018 a i do zásevu pro sklizeň 2019 se hybrid ES Imperio zařadil mezi TOP 10. nejpěstovanějších hybridů v České republice. Ve sklizňovém ročníku 2019 patřil hybrid ES Imperio k výnosově nejlepším materiálům v pokusech SPZO i v pokusech SDO.

Silný a konkurenceschopný hybrid

V roce 2016 byl hybrid ES Imperio zařazen do poloprovozních pokusů ČZU Praha a v Plzeňském kraji, na pokusné lokalitě ve Vstiši (okres Plzeň-jih) dosáhl při sklizni v roce 2017 nejlepšího výsledku ve výnosu semen z 28 sledovaných odrůd (viz graf).
Na Slovensku bylo hybrid ES Imperio velmi dobře vyhodnocen v pokusech SPZO: při sklizni 2016 obsadil s výnosem 5,25 t/ha třetí místo a v roce 2017 dosáhl druhého nejlepšího výnosu ze všech sledovaných odrůd (4,89 t/ha). V Polsku byly jeho výsledky v pokusech COBORU v letech 2014 a ž 2016 výborné, dosáhl průměrného výnosu 5,34 t/ha (= 116 %). V sousedním Německu potvrdil svou vysokou výkonnost a stabilitu výnosů v pokusech při sklizni 2017, kdy se svými výnosy v první desítce hodnocených odrůd zařadil mezi nejúspěšnější odrůdy daného sklizňového roku. Hybrid je také od roku 2017 zařazen do skupiny doporučených odrůd Preol Ideál.

ES Mambo – vynikající linie do každých podmínek

Středně raná až středně pozdní liniová odrůda ES Mambo byla zaregistrována v roce 2014 ve Francii. Jedná se o plastickou odrůdu s výbornou kvalitou semen: má vysoký obsah oleje, střední až vyšší HTS a velmi nízký obsah glukosinolátů. Nižší rostliny nemají sklon k poléhání, podzimní vývoj je středně rychlý a rostliny velmi dobře přezimují. Je to zdravá a vitální liniová odrůda s dobrou odolností ke všem hlavním chorobám, zejména k verticiliu, alternárii a fomě. Odrůda je vhodná pro všechny typy půd a pro pěstování ve všech oblastech, i chladnějších. Dosahuje stabilně vysokých výnosů i v letech s horším průběhem počasí a možností přísušků. Je vhodná pro vyšší intenzitu pěstování, ve které dokáže překonávat i hybridy patřící do absolutní výnosové špičky v ČR. Dokazují to i výsledky pokusů ČZU 2018 (Tematické řepky), kde se odrůda ES Mambo umístila v intenzivní agrotechnice v silné konkurenci hybridů na skvělém třetím místě a stala se nejvýnosnější liniovou odrůdou! O tom, jak skvělá je to odrůda, svědčí i to, že podle zdroje BVA je to nejpěstovanější odrůda ve Francii v letech 2015–2017. Doporučený termín setí této odrůdy je běžný, v agrotechnickém termínu. Do sklizňového roku 2020 vstoupilo ES Mambo jako jedna z nejpěstovanějších liniových odrůd současnosti a patří k tomu nejlepšímu, co může současný trh s liniovými odrůdami nabídnout.

Závěr

ES Imperio a ES Mambo bude možné vidět v polních pokusech ve všech krajích ČR, které zde tradičně pořádají SPZO a Agrada s. r. o. S celým sortimentem řepek firmy Agrofinal se můžete seznámit na firemním pokusu ve Zbirohu (RO) během května a června, i když vzhledem k mimořádným antivirovým opatřením budou mít prohlídky jinou podobu než obvykle. K vidění zde budou i nejnovější produkty šlechtění nové hybridní generace, a to hybridy ES Navigo, ES Vito a ES Azurio.
ES Imperio je výnosově silný a ročníkově stabilní hybrid, zdravý a plastický. ES Mambo doplňuje nabídku o liniovou odrůdu do všech podmínek pěstování s vysokými výnosy semene a oleje. Jsou to řepky, které podávají výborné a stabilní výsledky i v horších klimatických podmínkách či letech pěstování.*

Milan Spurný
Agrofinal spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down