Bakteriální hnědá hniloba potvrzena

„V letošním roce objevila Státní rostlinolékařská správa dva pozitivní vzorky na hnědou hnilobu v povrchové vodě určené k zavlažování konzumních brambor na dvou odlišných místech řeky Dyje.

„V letošním roce objevila Státní rostlinolékařská správa dva pozitivní vzorky na hnědou hnilobu v povrchové vodě určené k zavlažování konzumních brambor na dvou odlišných místech řeky Dyje. V současnosti tedy pracovníci SRS provádí intenzivní průzkum v rámci řeky Dyje včetně rozboru rostlin pobřežní vegetace,“ uvedla Ing. Miloslava Táborská ze Státní rostlinolékařské správy počátkem září na již 21. odborném semináři o ochraně brambor v Havlíčkově Brodě – Perknově.
V loňském sklizňovém roce byl Státní rostlinolékařskou správou potvrzen pozitivní vzorek na bakteriální hnědou hnilobu bramboru u jedné partie konzumních brambor vypěstované na území ČR. Zdroj ale podle ní nebyl zjištěn u nás, pocházel zřejmě z holandské sadby nebo ze zavlažování. V roce 2013 se proto musí sadba brambor testovat kromě karanténní bakteriální kroužkovitosti i na hnědou hnilobu brambor. Kromě tuzemské produkce sadby základní i certifikované kategorie a konzumních brambor se testují i odpadní a povrchové vody, stejně jako plevelné rostliny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *