15.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aplikovaný výzkum pomáhá praxi

Na Našem poli v Nabočanech nechyběl ani letos Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. Stejně jako v předešlých ročnících představil na svém stánku mezi dalšími výzkumnými ústavy nejen projekty, kterými se v současnosti zabývá, ale i výsledky aplikovaného výzkumu, jež mohou pomoci nejen českým zemědělcům, ale také přírodě.

Ve stánku výzkumného ústavu si návštěvníci mohli prohlédnout řadu bannerů, které se týkaly kompostu na míru a jeho aplikace, vermikompostování v interiéru ale i kompostérů JERY pro kvalitní kompost a úrodnou půdu. Další bannery byly zaměřeny na využití vedlejších produktů z průmyslové výroby v zemědělství či na české patentované organické hnojivo Peletsep. K dispozici byly i vzorky vermikompostu se žížalami nebo hydokompostu Peletsep.

Patentované organické hnojivo

Hydrokompost (obchodní název Peletsep®) je české patentované organické hnojivo ve formě praktických granulí s unikátními vlastnostmi, tzv. reverzibilního hydrosorbentu. Při kontaktu s vodou zvětší svůj objem až o 450 % a pomalu vodu pouští zpět do půdy (1 kg granulí zadrží 7,6 l vody). Díky tomu pomáhá rostlinám překlenout i delší sérii suchých a teplých dní. Hydrokompost nahrazuje chlévský hnůj, neboť jde o jeho kombinaci se siláží, senáží fermentované bez vzduchu v biolpynové stanici, kompostem, sušenou slámou a dalších organických přísad ve formě moderních a jednoduše aplikovatelných granulí. 

 

„Hydrokompost působí v půdě dlouhodobě,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Josef Šimon, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu zemědělské techniky. „Studie ukázaly, že i po třech letech neztrácí svoji funkčnost a významně přispívá k růstu rostlin a úrodnosti půdy. Navíc okamžitě po aplikaci zabraňuje vodní erozi. Hydrokompost je synonymem zdravé a dlouhodobě udržitelné půdy. Díky svému složení vrací přirozeně organickou hmotu zpět do půdy. Zvyšuje tak nejen její úrodnost ale i významně šetří také náklady.“

Z odpadu půdní doplněk

Výzkumný ústav zemědělské techniky se v současnosti podílí také na hledání alternativních možností, jak snížit množství nebezpečného odpadu z výroby viskózového vlákna, které se v současné době pohybuje v množství asi 1000 tun ročně. Vzhledem ke složení tohoto odpadu, zejména množství biogenních prvků, se nabízí varianta úpravy pomocí vhodného aditiva do formy nezávadného půdního doplňku. Tím by se razantně snížilo množství produkovaného odpadu a jeho negativní vliv na životní prostředí.

„Na rozdíl od současného zpracování těchto odpadů by se zpětným zapravením do půdy dosáhlo účinné sekvestrace uhlíku a dalších biogenních prvků do zemědělských půd, což by významně přispělo k udržitelnosti celého procesu,“ zdůrazňuje ředitel.

Více se dočtete v Zemědělci č. 33.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down