Každá aplikace přípravků na ochranu rostlin je svým způsobem specifická a může se odlišovat podle druhu plodiny a také její vývojové fáze, použitého přípravku a dalšími podmínkami. Důležité jsou vnější vlivy, které mohou významně ovlivnit kvalitu aplikace, pokud jde o nežádoucí úlet a tím zvýšit rizika pro životní prostředí i lidské zdraví. Základní pravidla a postupy pro správné používání aplikační techniky a efektivní aplikaci přípravků jsou pro polní plodiny téměř shodné.
Správná údržba, pravidelné kontrolní testování a samozřejmě bezpečné a přesné používání postřikovače jsou jen základní prvky efektivní aplikace přípravků. Možnosti použití polních postřikovačů se stále rozšiřují a využívání technologií pro přesné zemědělství (precizní) aplikaci zdokonaluje a snižuje nejen množství používaných přípravků, ale také další rizika pro životní prostředí. Aktuální trendy vycházející mimo jiné z evropských strategií, ale i postoje veřejnosti k používání chemických prostředků vyžadují důkladnou diskusi a ověření. Jsou reálné, ale produkce dostatečného množství zdravých produktů pro výrobu zdravých potravin stále vyžaduje použití přípravků na ochranu rostlin. To by mělo být co nejvíce v souladu s pravidly a správnými postupy.
Výměra zemědělské půdy se zmenšuje (nejen v ČR) a potřeba vyšší produkce zemědělských komodit a potravin se kvůli narůstající světové populaci zvyšuje. Lze předpokládat, že se přípravky ještě nějaký čas budou používat. Měli bychom akcentovaná rizika a dopady na životní prostředí snížit je nebo alespoň omezit tím, že přípravky a aplikační techniku budeme používat správně. Pravidla pro tyto činnosti nezohledňují snížení spotřeby přípravků a případná další omezení použití, ale to, co je a stále bude pro jejich použití zásadní, je dodržování pravidel. Nerozlišují, zda jsou využívány nové technologie nebo nástroje pro přesné zemědělství. Zaměřují se na práci a chování obsluhy (nejdůležitějšího článku těchto prací) s důrazem na ochranu lidského zdraví a ochranu vodních zdrojů před znečištění přípravky.
Tyto a další informace se dočtete v časopise Úroda (7/2023) v článku Ing. Petra Harašty, Ph.D., z České společnosti rostlinolékařské.*
Úvodní fotografie: Návěsný postřikovač Hardi Navigator Foto archiv Hardi