01.02.2021 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Antiparazitika znečišťují řeky v Británii

Ve Velké Británii analyzovali vědci z univerzity v Sussexu údaje shromážděné Agenturou pro životní prostředí, která vzorkovala vodu z dvacítky anglických řek. Zjistili, že v nich jsou nadále přítomny, i přes zákaz použití v ochraně rostlin, insekticidní účinné látky fipronil (včetně metabolitů) a imidacloprid. Vzhledem k tomu, že největší koncentrace se nacházela pod výtoky z čistíren odpadních vod, předpokládají, že zdrojem jsou veterinární přípravky proti ektoparazitům, využívané u domácích zvířat – psů a koček.

Vzorky pocházely z rozmezí let 2016 a 2018 a autoři výsledky zveřejnili v mezinárodním časopisu Science of The Total Environment (zabývá se vědou o životním prostředí). V autorském kolektivu je jako první uvedena Rosemary Perkinsová, která na univerzitě působí jako doktorandka; vystudovala veterinární lékařství. Vzorky vody byly shromážděny Agenturou pro životní prostředí jako součást jejich programu chemického dozoru. Vědci celkem prozkoumali výsledky 3861 chemických rozborů, přičemž posoudili význam a potenciální zdroje této kontaminace. Fipronil, fipronil sulfon, fipronil sulfid (souhrnně známé jako fiproly) a imidacloprid byly detekovány u 98,6 %, 96,5 %, 68,7 %, respektive 65,9 % vzorků.

Průměrné koncentrace fipronilu (17 ng/l, rozmezí <0,3–980 ng/l) a fipronil sulfonu (6,5 ng/l, rozmezí <0,2–39 ng/l) byly 5,3krát a 38,1krát vyšší než jejich limity pro chronickou toxicitu (3,2 ng/l respektive 0,17 ng/l).  Průměrná koncentrace imidaclopridu dosáhla 31,7 ng/l (rozmezí <1–360 ng/l), což bylo pod jeho limitem chronické toxicity (35 ng/l), avšak sedm z dvaceti míst tento limit překročilo, uvádějí autoři ve shrnutí práce.

Další podrobnosti přináší aktuální číslo týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down