30.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aktuální informace k rizikům šíření viróz na cukrové řepě

Pro zvýšení jistoty záchytu prvních náletů mšice broskvoňové do porostů cukrové řepy byla pokusně, zatím na jedné lokalitě (Opava – Kylešovice), vystavena žlutá Lambersova miska přímo do porostu cukrové řepy. Umístění do porostu proběhlo ve čtvrtek 23. 5. V pondělí 27. 5. byl proveden rozbor záchytů z misky. Zjištěno bylo 515 ks mšic, z toho 19 ks mšice makové a dokonce 66 ks mšice broskvoňové. Pěstitelé mohou tuto metodu monitoringu mšic využít i ve svých porostech. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Současně upozorňuje na vzrůstající početnost výskytů makadlovek na řepě, kde je důležité ochranné ošetření proti první generaci.

Virové žloutenky

Oba druhy mšic se podílejí na přenosu virových žloutenek, přičemž mšice broskvoňová je považována za nejefektivnějšího vektora přenášejícího jak virus žloutenky řepy Beet yellows virus (BYV), tak virus mírného žloutnutí řepy Beet mild yellowing virus (BMYV). Důsledek onemocnění, která oba viry způsobují, je snížení asimilační plochy a tím také intenzity fotosyntézy. Nejstarších listy odumírají a rostlina je nucena listy nahrazovat, na úkor tvorby a ukládání cukru v bulvách. Především u časných infekcí dochází k tvorbě malých bulev a poklesu výnosu až o 20–30 %. Ztráty na výnosu cukru pak mohou dosahovat až k 50 %, uvádí zpráva RL portálu.

Prognóza výskytu mšic

K prognóze výskytu mšic v porostech slouží odchyty okřídlených jedinců pomocí sacích pastí. Vychází se z předpokladu, že výškové přelety předchází zasídlení mšic v porostech a jejich lokálním přesunům v rámci porostu, které je rizikové právě z hlediska šíření virů. Záchyty mšice broskvoňové v sacích pastech jsou pro toto období sice nadprůměrné, ale pohybují se v řádech kusů, což lze dohledat v APHID BULLETINU, proto se může zdát, že je riziko náletů do porostů nízké. Monitoring lokálních přeletů pomocí Lambersových misek ovšem dokládá, že riziko je mimořádné. A navíc se netýká pouze cukrovky, velmi silné záchyty mšice broskvoňové byly zaznamenány i v porostech sadbových brambor, které již začaly vzcházet, což lze sledovat v MAPÁCH VÝSKYTU.

Včasná regulace přenašečů

K zabránění šíření virů je nezbytná včasná regulace přenašečů. Aktuální letovou aktivitu najdete v Aphid Bulletinu, kde jsou údaje ze sacích pastí a z Lambersových misek (lokality Březová u Opavy, Lípa u Havlíčkova Brodu, Písek a Krásné Údolí u Karlových Varů).
Aktuální informace k rizikům šíření viru mšicí broskvoňovou a mšici makovou v cukrové řepě naleznete v prognózách zde a k riziku šíření viru mšicí broskvoňovou v sadbových bramborách zde.

Úvodní fotografie: Lambersova miska v porostu cukrové řepy Foto S. Rychlý, ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down