Skladovat dřevní pelety v silech bylo původní myšlenkou Pavla Moce, jednatele společnosti ECO-VEST, s. r. o., se sídlem ve Vestci. Základní konstrukční požadavek směřoval k šetrnosti manipulace s peletami, aby nedocházelo k jejich poškození zejména při vyskladnění ze sil. Tento požadavek naplnila spolupráce s firmou BEDNAR FMT s. r. o., v jejíž nabídce jsou celoopláštěná francouzská sila Privé dodávaná také s kuželovým plně provzdušněným dnem ve sklonu 28 a 45°, zajišťujícím úplné gravitační vyskladnění.
Rozhodující pro výběr technologie společnosti Bednar byla právě možnost využití celoprovzdušněné kónické výsypky s úhlem 45°. „Pelety mají horší sypný úhel. Granule s ostrou hranou se takzvaně staví,“ vysvětlil důvod výběru zvolené výsypky pro jednoduché gravitační vyskladnění bez nutnosti použití frézy Pavel Moc. Paradoxem ovšem bylo, že v průběhu výstavby linky se situace obrátila a obchod s peletami se rozjel do takové míry, že uskladnění již postrádalo smysl. Výhodou konstrukce linky je však její univerzální použití a dnes slouží jako menší výkup pro okolní farmáře a zemědělské firmy (linku Pavel Moc pronajímá firmě Allium Agro, která zde uskladňuje ječmen, pšenici a řepku). „Neříkám, že se pelety do sil nepodívají, připravené to máme,“ doplňuje Pavel Moc s tím, že s firmou Allium Agro mají dohodu pro případ, že by museli mimo topnou sezónu pelety uskladnit. Časově se potřeba skladování zemědělských komodit a pelet dobře doplňuje.
Linka ve Vestci je příjemné kompaktní dílo zapadající do okolní krajiny a vymezeného prostoru, což byl jeden z dalších požadavků a přání Pavla Moce. Příjmový koš je zastřešený a plně uzavíratelný rolovacími vraty pro případ špatného počasí. V případě této konkrétní linky se také povedla konstrukce koše tak, že s ním přímo sousedí obslužná místnost – obsluha je od příjmu oddělena pouze oknem. Za příjmovou částí se nalézá hala (díky dokonalému utěsnění udržovaná v čistotě), kde je komora na odpady a vzduchová aspirace s aspirátorem Kongskilde, který zbaví komoditu prachových částic. Dopravní cesty Hauser dále dopravují předčištěnou komoditu do kapsového elevátoru, kde je možné se rozhodnout, zda půjde do sil, nebo přímo do expedičních podjezdových zásobníků. Původně linka obsahovala jeden podjezdový zásobník, který ale nebyl dostačující, a proto došlo k rozšíření na dva.
Dominantou linky ve Vestci jsou tři skladovací celoopláštěná sila Privé (3 x 720 m3) s kuželovou celoplošně perforovanou šikmou výsypkou Venticone. Ta kombinuje výhody aktivního větrání a kuželového dna, které umožňuje šetrné gravitační vyskladňování bez použití šnekového mechanismu. „Odpadá jakákoliv obsluha a čištění, komodita se vysype samospádem. Silo se maximálně profoukne radiálními ventilátory a takřka během pěti minut lze naskladňovat jinou komoditu,“ vyjmenovává přednosti kuželové výsypky s perforací jeden milimetr Pavel Moc. Pod kónickou podlahou je pak nosná ocelová konstrukce a vyskladňovací redler – hrabičkový dopravník s plastovou výstelkou šetrný k vyskladňované komoditě. Celoopláštěná sila prodlužují podle Ing. Miroslava Salaje, vedoucího projektanta divize zemědělských technologií firmy Bednar FMT, životnost technologie pro vyskladnění díky tomu, že není vystavena povětrnostním podmínkám (na rozdíl od variant, kdy je kónické dno neseno pouze stojkami). Toto řešení navíc umožňuje provzdušňovat komoditu v celém průřezu, což je u sil s výsypkou výjimečné, a sila typu Venticone se tak hodí i pro dlouhodobé skladování.*
Linka ve Vestci byla realizována v roce 2016, a jak si Pavel Moc pochvaluje, za celou dobu neměli závažný provozní problém.
Více informací přináší týdeník Zemědělec (34/2021).