16.08.2021 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zaměřili se na minoritní bobovité

Ozimé a jarní výsevy plodin z kategorie minoritních druhů představil ve své expozici Výzkumný ústav pícninářský, spol. s r. o. Jeho zástupce Ing. Karel Vejražka, Ph.D., připomněl, že jejich šlechtitelský program je zaměřen na meziplodiny a z portfolia je většina druhů z čeledi bobovitých. Jako výhodu těchto rostlin označil biodrill efekt díky hlubokému kořenovému systému a symbiotickou fixaci dusíku. Tento dusík se nemusí vykazovat v evidenci hnojiv pro nitrátovou směrnici.

Mezi nepřehlédnutelné plodiny v expozici patřilo lesní žito Lesan, jedná se o populační odrůdu. Podle Ing. Vejražky má hlavní uplatnění v produkci časné zelené hmoty, která je po zavadnutí a senážování velmi dobrá k produkci bioplynu. Poskytuje 17–20 t/ha čerstvé hmoty při sušině 15–17 %. V pokusech nechali materiály vymetat a ukázalo se, že výrazně klesá podíl stavitelné vlákniny, která je potřeba i jako materiál do bioplynové stanice. Z pohledu kvality proto doporučují sekání na začátku metání, kdy se objeví osiny. „Většinou to vychází na polovinu května. Pak lze na strniště vyvézt digestát a strip-tillem nebo minimalizačně se zaseje kukuřice, případně ve směsi s čirokem,“ uvedl Ing. Vejražka. Dodal, že v konečném součtu vychází obě sklizně z pohledu produkce bioplynu o 20–30 % lépe, než kdyby se pěstovala jen raně zasetá kukuřice s vyšším FAO.

V části věnované leguminózám byla pestrá skladba plodin. Hojně navštěvované včelami byly dva úročníky. Odrůda Antyl měla klasickou žlutou barvu květu, Ivan kvetl růžově až lehce červeně, v portfoliu firmy mají i bíle kvetoucí odrůdu. „Při namíchání vznikne pestrobarevná směs. Je vidět, že porost celý den hojně navštěvují včely – pěkně meduje. Plodinu lze použít jak do směsí na louky a pastviny, tak na podporu opylovačů v krajině,“ shrnul Ing. Vejražka.

Zakládat porost tolice dětelové (Ekola) za účelem produkce osiva je vhodné na podzim, při využití na zelenou hmotu na krmení pak na jaře. Provede se první odplevelující seč, následuje jedna až dvě seče do podzimu na krmení, v následujícím roce se produkuje semeno, popsal Ing. Veražka. Využívá se především do jetelotravních směsí. Jako čistá pícnina příliš uplatnění nenajde, výška porostu bývá do 50 cm. Tolice je vícesečná, pokud se poseká na jaře včas, udělá ještě jednu seč. V expozici nemohla chybět odrůda Pramedi, mezirodový kříženec jetele lučního a prostředního.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down