18.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změna klimatu a rostlinná produkce

Změna klimatu není záležitost daleké budoucnosti, ale s jejími konkrétními, zvláště negativními dopady se potkáváme již řadu let. V naší krajině můžeme v poslední dekádě pozorovat řetězení dříve ojedinělých projevů extrémních událostí a trendových posunů podmíněných klimatickými příčinami. Jedná se jak o abiotické situace (sucho, povodně, kratší doba trvání sněhové pokrývky, jarní mrazíky, posun bouřkového období, výskyt horkých vln apod.), tak i o živé neboli biotické faktory (šíření invazních druhů rostlin a živočichů, kalamitní přemnožení škůdců podpořené synergickým působením obou skupin faktorů, posun fenologických fází rostlin i živočichů apod.). Na druhé straně je nutné zdůraznit, že ne každá extrémní bouře či výskyt invazního druhu je důsledkem změny klimatu.

Informuje o tom v článku zveřejněném v zářijovém vydání časopisu Úroda prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., a kolektiv z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v. v. i., a dalších institucí.

Určitý posun nejen v klimatických podmínkách, ale i v migraci rostlin a živočichů zde byl podle autorů článku vždy a nazývá se variabilitou daného procesu. Pokud však tato variabilita začne vykazovat trendy podmíněné dlouhodobou změnou klimatických faktorů, je nutné tyto jevy sledovat, studovat, a především realizovat na ně zaměřená adaptační opatření. Pro pochopení principu narušení klimatického systému a následných meteorologických dopadů je nutné objasnit pojmy změna klimatu, skleníkový efekt či globální oteplování, kterými se také článek zabývá.

V zemědělství má a bude mít změna klimatických podmínek řadu dopadů. Na našem území je můžeme podle autorů článku rozdělit do tří zásadních skupin. Především je to změna stanovištních podmínek ve smyslu změny podmínek pro pěstování plodin. Druhou významně ovlivněnou oblastí je ochrana rostlin na základě změn v infekčním tlaku chorob a výskytu škůdců a do třetice je to zvýšený výskyt meteorologických extrémů.

Klima se na naší planetě i ve střední Evropě měnilo vždy. Evoluční dlouhodobou (desetitisíce až milióny let) příčinou byly pohyby tektonických desek, změny oběžné dráhy Země kolem Slunce, změna naklonění zemské osy či změna aktivity slunce. Revoluční (velmi rychlou, roky až desítky let) příčinou byly dopady vesmírných těles (meteoroidy, planetky, komety) či mimořádná sopečná činnost. To, co zažíváme v současné době, má mnohem blíže ke změně revoluční. Jde o antropogenně způsobenou změnu složení atmosféry (zvýšení koncentrace skleníkových plynů), která probíhá ve velmi krátké době a její dopady nás provází v každodenní praxi, popisují autoři v závěru článku. Jednou z reakcí na změnu podnebí a nárůst extrémů počasí byl vývoj denně aktualizovaného systému včasného varování proti abiotickým a biotickým rizikům, který je veřejně dostupný na www.agrorisk.cz.

Více informací přináší časopis Úroda (9/2021).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down