Německý zemědělský svaz vydal na začátku července první prognózu očekávané sklizně. Předpokládala produkci obilovin ve výši 45,4 mil. t. Odlišná čísla ale v polovině měsíce zveřejnil Německý svaz Raiffeisen, který mírně snížil svou prognózu sklizně obilovin oproti předchozímu měsíci na 43,8 milionu tun. Důvodem je nepříznivé počasí během sklizně. V případě řepky setrvává svaz Raiffeisen na svém odhadu 3,7 milionu tun.
Zemědělským svazem původně předpokládaná sklizeň obilnin by byla mírně pod průměrem let 2015–2019, který činil 45,6 mil. t a pět procent nad průměrem minulého roku (43,2 mil. t). Zároveň se předpokládaly regionální rozdíly. Svaz připravuje prognózu úrody na základě průzkumů mezi 18 zemskými sdruženími zemědělců o jejich aktuálních odhadech výnosů.
„Po prvních horkých dnech roku se situace v mnoha regionech zmírnila díky dešťům v posledních dvou týdnech. V některých částech severovýchodního Německa však vedra poškodila porosty, takže očekávané výnosy jsou opět pod dlouhodobým průměrem. V mnoha regionech však zemědělci očekávají slušnou úrodu. Pro později sklízené plodiny je rozhodující další průběh počasí v letních měsících. V současné době jsou v dobrém stavu,“ uvedl počátkem července předseda Německého zemědělského svazu Joachim Rukwied.
Kvůli počasí snížili odhad
Německý svaz Raiffeisen (DRV) v tiskové zprávě konstatoval, že prognózu změnil proto, že po období veder téměř beze srážek na velké části území Německa následovalo proměnlivé počasí s bouřkami, krupobitím a silným deštěm. „V mnoha regionech přišly srážky včas v době, kdy pšenice nalévá zrno. Na východě však zanechalo stopy vedro a sucho,“ vysvětlil Guido Seedler, expert DRV na trh s obilím. Kromě toho byla úroda na mnoha místech postižena bouřkami a krupobitím. Rostliny byly poškozeny nebo polehly, což ztěžovalo sklizeň.
Ta musela být znovu a znovu přerušována občasnými masivními dešti. V některých oblastech spadlo během několika dní tolik srážek jako za čtvrt roku. Sklízecí mlátičky se proto po polích pohybují s obtížemi. Pro vyschnutí porostů by bylo potřeba příznivé počasí, meteorologové ale hlásili další srážky. „Pokud bude deštivé počasí pokračovat, obáváme se dlouhé a obtížné sklizně,“ dodal G. Seedler.
Vlhké počasí zároveň poskytuje optimální podmínky pro rozvoj bakterií a plísní, které mohou poškodit plodiny. Konečná kvalita sklizně bude záležet na průběhu počasí.*