V 26. týdnu pokračuje nálet imag zavíječe kukuřičného do světelných lapačů. Na řadě lokalit Moravy a Polabí byla dosažena míra sumy efektivních teplot (SET), která signalizuje kladení vajíček. Pro nejteplejší lokality tak platí, že ošetření proti líhnoucím se larvám zavíječe by mělo proběhnout během 27. týdne. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Množství imag zavíječe kukuřičného ve světelných lapačích se začíná svou intenzitou podobat náletům v tom samém období roku minulého. Vyšší nálety imag zavíječe byly na Moravě a v západních Čechách zaznamenány mezi 20. a 21. 6. V Oblekovicích (okr. Znojmo) bylo v lapáku potvrzeno 20 imag/den. Signalizace prvního ošetření pro nejteplejší oblasti je tedy podle portálu avizována v příštím týdnu. S ohledem na rozvleklost náletů v posledních letech je doporučeno ošetření po 14 dnech zopakovat, což odpovídá 29. týdnu.
Jak informuje portál, ošetření je nejúčinnější proti líhnoucím se larvám. Většina přípravků má i částečný účinek proti dospělcům. Nejčastěji se využívají přípravky s kontaktním účinkem ze skupiny pyretroidů. V případě kukuřice se úspěšně etabluje i nechemický způsob ochrany, a tím je aplikace parazitické vosičky Trichogramma. Zde je doporučena dvojí aplikace s odstupem asi deset dní, uvádí dále portál.
Aktuální informace o situaci v porostech kukuřice najdete v aplikaci Mapy výskytu. Signalizaci ošetření proti líhnoucím se larvám podle modelu SET je možné nalézt v mapách Prognózy.*