Celkem 1203 tun nelegálních pesticidů v hodnotě až 80 mil. eur zajistily evropské úřady během šesté akce Silver Axe. Proběhla na začátku roku, účastnilo se jí všech 27 členských států Evropské unie a osm dalších. Kromě toho bylo zatčeno dvanáct lidí (sedm v Itálii a pět ve Španělsku) a zjištěno 763 porušení zákonů.
V tiskové zprávě o tom informoval Europol. Jak uvedl, během operace se donucovací orgány zaměřily na prodej padělků, zakázaných výrobků a neregulovaný dovoz, a to online i offline. Proběhly kontroly na pozemních a námořních hranicích, vnitrozemských tržištích, u poskytovatelů balíkových služeb a online tržištích. Tisková zpráva dodává, že zneužívání v rámci obchodu s nelegálními pesticidy sahá od obchodování s padělanými nebo nesprávně označenými produkty až po nepravidelný dovoz zakázaných látek, jako je chlorpyrifos, Konkrétně na něj byla šestá akce Silver Axe zaměřena. Hlavními zdroji nelegálních pesticidů zůstává Asie, ale Europol zaznamenal nárůst online prodeje.
Silně regulované látky
Tisková zpráva připomíná, že pesticidy patří mezi nejvíce regulované produkty na světě. Nelegální látky mohou být extrémně nebezpečné pro životní prostředí a lidské zdraví. „Používání levnějších nelegálních a nestandardních produktů vedlo k devastaci polí a dalších ekosystémů, což vážně poškodilo včely,“ upozorňuje tisková zpráva. Jako příklad uvádí, že během provozních činností v rámci Silver Axe IV se podařilo odhalit, jak neregulované použití neonikotinoidů obsažených v neschváleném produktu vedlo k úhynu včel. Ačkoli stromy, na které byl produkt používán, neměly květy, jejich listy uvolňovaly cukr, který přilákal blízké včely, které se následně otrávily.
Celosvětovou operaci podpořil Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), Evropská komise (DG SANTE), Evropská asociace ochrany rostlin (ECPA) a CropLife Europe.*