V Evropské unii pojem pesticid zahrnuje dvě hlavní podskupiny – biocidy a přípravky na ochranu rostlin. Přípravky na ochranu rostlin (POR) jsou podle terminologie EU všechny výrobky, které se používají k ochraně rostlin proti škodlivým organismům nebo k regulaci růstu rostlin. Biocidy se také používají proti škodlivým organismům, ale ne na rostlinách, jedná se o ochranu staveb a materiálů.
Tématem se v Úrodě č. 5/2021 zabývá Ing. Petra Oppeltová, Ph.D., z Mendelovy univerzity. Připomíná, že podle databáze Evropské komise je v EU schváleno zhruba 480 účinných látek přípravků na ochranu rostlin (Jurečka 2020), přičemž v ČR je to kolem 250 látek evidovaných v Registru přípravků na ochranu rostlin (ÚKZÚZ). Podle terminologie předpisů EU jsou POR rozděleny na přípravky chemické a přípravky s účinnou látkou ve formě mikroorganismu. Tedy, co není přípravek na bázi mikroorganismu, je přípravek chemický.
Výskyt pesticidů a jejich metabolitů v povrchových, podzemních a pitných vodách patří v posledních letech k velmi diskutovaným tématům. Je třeba si uvědomit, že kontaminace vod pesticidy a jejich metabolity není záležitost posledních let. Mnohdy se jedná o nálezy látek, které se již řadu let nepoužívají a jsou zakázané. Spíš to souvisí s rozvojem monitoringu a analytických metod využívaných v laboratořích. Liška (2018) uvádí vývoj počtu analyzovaných pesticidů a jejich metabolitů v laboratořích státního podniku Povodí Vltavy v letech 2006–2017.
Z počátku sledování se jednalo řádově o jednotky až desítky analyzovaných látek, v posledních letech je možné stanovit zhruba 250 pesticidů a jejich metabolitů. Monitoringem povrchových, podzemních a pitných vod se zabývá celá řada institucí: Státní podniky povodí, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, Státní zdravotní ústav (SZÚ), vodárenské společnosti a další.*