Produkce australské řepky by v období 2020/2021 měla vzrůst na 4,1 milionu tun, což je o 23 % více než desetiletý průměr k období 2019/2020. Předpokládá to ve své poslední zprávě australské ministerstvo pro zemědělství, vodu a životní prostředí. Připomíná, že Evropská unie je také významným dovozcem australské řepky. Zpráva se zabývá očekávaným vývojem cen a spotřeby olejnin v následujících letech.
Produkce řepky v Austrálii zaznamenala od roku 1990, kdy se pěstovala na marginální ploše, výrazný nárůst. V posledních letech silně kolísá mezi zhruba 2,4 mil. t a téměř 4,5 mil. t, a to v důsledku počasí. Poslední tři roky tamní zemědělce trápilo silné sucho, periody bez dostatku srážek ale v minulosti zaznamenali opakovaně (2002/2003 nebo 2006/2007).
Důsledkem sucha jsou zřejmě velké problémy s hlodavci, které trápí od začátku roku některé australské oblasti, především Nový Jižní Wales. Masově se vyskytující myši ničí sklizeň, pole a uskladněné zásoby, napadají lidi a přenášejí nemoci, jako je například leptospiroza. Podobné přemnožení vedlo před třiceti lety ke škodám ve výši zhruba 64 mil. eur. Vláda Nového Jižního Walesu připravila finační balíček ve výši 32 mil. eur, který má pomoci invazi hlodavců zvládnout a nahradit škody. Na farmách také umožní využít antikoagulant bromadiolon.
Ministerstvo očekává, že vývoz australské řepky se v hospodářském roce 2020/2021 výrazně oživí a zvýší se na 2,9 milionu tun. V tomto období zároveň očekává, že se plocha osetá řepkou bude pohybovat od 2,4 do 2,5 milionu hektarů. Produkce řepky v období 2021/2022 bude pravděpodobně na úrovni 3,5 milionu tun. Očekává také, že objem australského vývozu řepky zůstane vysoký v důsledku silnější mezinárodní poptávky po biopalivech, protože se světové ekonomiky budou zotavovat z dopadů omezení souvisejících s covidem-19. Ministerstvo připomíná, že Evropská unie je pro australskou řepku významným exportním trhem.*
Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.