Tropické háďátko je rizikem pro řadu plodin v Evropě

Původem tropické hálkotvorné háďátko Meloidogyne luci (původně určené jako Meloidogyne ethiopica) bylo na evropském kontinentu poprvé zjištěno v roce 2003, a to ve skleníkové produkci rajčat ve Slovinsku. Jelikož háďátko M. luci může napadat celou řadu hospodářsky významných plodin, je nezbytné věnovat tomuto škůdci zvýšenou pozornost. Informuje o tom článek Dr. Ing. Zdeňka Chromého z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského publikovaný v časopise Úroda.

Výskyty háďátka M. luci byly podle autora dosud zjištěny na okře (ibiškovci jedlém), aktinidii, brokolici, okurce seté, mrkvi, sóji, růžích, rajčatech, bramborách, vinné révě, salátu, fazolu obecném, jakonu (Polymnia sonchifolia), hledíku větším (Antirrhinum majus), levanduli úzkolisté (Lavandula angustifolia) a rozchodníkovci nádherném (Hylotelephium spectabile). Přinejmenším na fazoli, rajčeti a sóji byl pozorován zakrnělý růst, vadnutí a posléze i úhyn rostlin, stejně tak výskyt hálek na kořenech. Pokusy zaměřené na možný okruh hostitelských rostlin prokázaly, že háďátko je schopno se množit též na dalších hospodářsky významných plodinách – na cibuli, celeru, pohance, slunečnici, ječmeni, vojtěšce, rýži, hrachu, broskvoni, baklažánu, špenátu a kukuřici.

S ohledem na široký hostitelský okruh háďátka a jeho již ověřenou schopnost usídlit se v mírném klimatickém pásu je podle Dr. Chromého žádoucí zabránit dalšímu šíření tohoto škůdce na evropském kontinentu.*

Více informací se dočtete v červnovém vydání časopisu Úroda (6/2021).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down