18.04.2021 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poškození krytonoscem řepkovým

I přes pokračující chladný průběh počasí jsou v porostech prakticky všech nadmořských výšek registrována poškození stonkovými krytonosci (nejčastěji krytonoscem čtyřzubým). Od konce března jsou ve žlutých miskách detekováni i dospělci krytonosce řepkového, kteří nalétali do porostů ve větším množství 26. 3. a okolo 1. 4. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Déletrvající ochlazení snižuje letovou aktivitu obou druhů stonkových krytonosců, což ale neznamená, že se v porostech nevyskytují, informuje dále portál. Signalizace ošetření pro všechny nadmořské výšky byla hlášena ve 13. týdnu. Tam, kde proběhlo první ošetření, je podle údajů portálu potřeba aplikaci po deseti dnech zopakovat. Druhé ošetření by mohlo zasáhnout, s ohledem na vývojovou fázi řepky, i blýskáčka řepkového, který se v porostech začal objevovat koncem 13. týdne. Jeho výskyt je prozatím na nízké úrovni. V porostech se začínají objevovat též vpichy pod vegetačním vrcholem od krytonosce řepkového.

S výpadkem účinné látky chlorpyrifos je v současnosti možné použít, až na výjimky, přípravky na bázi pyretroidů s nízkou reziduální účinností a relativně vysokou toxicitou na necílové členovce. Z důvodu rozvleklých náletů stonkových krytonosců a očekávaného náletu blýskáčka řepkového, bude nutné ošetření na řadě lokalit vlivem silného tlaku jarních škůdců řepky opakovat (min. 2x). V případě blýskáčka řepkového je nutno vyvarovat se přípravkům ze skupiny pyretroidů, vůči kterým je většina populací ČR rezistentní, vysvětluje dále zpráva uvedená na Rostlinolékařském portálu.*

Více informací se lze dozvědět v aplikaci Mapy výskytu nebo Aktuální výskyty v okrese.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down