Zemědělci v Německu spustili koncem ledna letošního roku sérii protestních akcí, které v různé míře trvají dosud. Poukazovali během nich na řadu věcí, sahajících od nízkých cen potravin v řetězcích přes útoky na zemědělství až po tehdy připravovaný problematický zákon o ochraně hmyzu. Připomínali také setrvalý pokles počtu německých zemědělců a špatné vyhlídky jejich nové generace.
Demonstrace začaly symbolicky v Berlíně před ministerstvem zemědělství. Jejich cílem bylo kromě výše zmíněného upozornit spotřebitele a politiky na význam zemědělství a jeho současné problémy. Traktory vyjely do řady měst také proto, že společnost klade na zemědělství vysoké nároky, ale není příliš ochotná za jejich plnění platit. Ani komunikaci mezi politiky, spotřebiteli a zemědělci nepovažují protestující za dostatečnou a musí být podle nich zlepšena. Zemědělci sáhli i k poměrně tvrdému kroku, blokaci skladů obchodních řetězců s cílem kritizovat jejich obchodní politiku a dostat jejich představitele k jednacímu stolu.
Za demonstracemi, které probíhaly již v roce 2019, ale nestojí stávající nevládní zemědělské organizace, ale nový subjekt s názvem Land schafft Verbindung (LSV, volně přeloženo Venkov se spojuje). S jeho pomocí se zemědělci rychle organizují a informují přes sociální sítě, jako je třeba Facebook nebo Twitter. LSV je nezávislý na existujích zemědělských spolcích, organizacích a institucích. Akcí, které pořádá pro zviditelnění zemědělství, je více. Například loni před Vánoci vyzval zemědělce, aby ozdobili svoje traktory led páskami a ozdobami a vyjeli s nimi na okružní jízdu, která měla vést například centry měst, obytnými čtvrtěmi a podobně. Akce nesla název Jiskřička naděje. Působivá akce také skutečně proběhla a záznamy z řady měst se zemědělci pochlubili na sociálních sítích. Zástupci LSV postupně dosáhli také toho, aby s nimi jednala ministryně zemědělství Julie Klöcknerová, zástupci obchodních řetězců a další.
Další podrobnosti přináší reportáž v Úrodě č. 4/2021.*