26.02.2021 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výskyty dospělců krytonosce čtyřzubého v řepce

Na základě jarního monitoringu stonkových krytonosců v řepce byly zaznamenány v osmém týdnu první výskyty dospělců krytonosce čtyřzubého v oblastech jižní Moravy a jižních Čech, Vysočiny a též v západních Čechách. Výskyt byl podpořen nadstandardně teplými a slunečnými dny, kdy denní teplota na mnoha místech stoupala až na 16 °C. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Počty zachycených brouků ve žlutých miskách se podle portálu pohybovaly spíše v jednotkách. Z detekovaných druhů se jednalo o krytonosce čtyřzubého (Ceutorhynchus quadridens), krytonosec řepkový se prozatím v miskách nevyskytoval. Silný nálet byl zaznamenán v katastru Šťáhlavice.

Signalizaci portál upřesní podle vývoje počasí a aktivit brouků v porostu. Jak dále uvádí, v roce 2020 se první stonkoví krytonosci začali v porostech objevovat taktéž v osmém týdnu a signalizace ošetření byla hlášena do dvou týdnů po prvních výskytech. Nástup jara 2020 začal v porovnání s roky předchozími o něco později (asi o 14 dní), což se projevilo „opožděnými“ záchyty prvních krytonosců v optických lapácích koncem února v nejteplejších oblastech. Až v první polovině března se vyšplhaly denní průměrné teploty nad 15 °C, což se projevilo prvními hromadnými nálety do porostů, pak došlo k ochlazení. K další aktivitě brouků pak přispělo teplejší počasí koncem března. Výskyty stonkových krytonosců byly detekovány v druhé polovině března na většině pozorovacích bodů. Časné a vysoké počty nalétávajících krytonosců jsou důkazem oteplování. Dalším faktorem je vysoké zastoupení řepky na orné půdě. Březen i duben byly podle dat ČHMÚ považovány za teplotně mírně nadnormální. Měsíc květen naopak teplotně podnormální a srážkově vysoce nadnormální. Vzhledem k předpovídanému ochlazení v následujících dnech lze očekávat, že dojde k útlumu aktivity brouků. Doporučení k ošetření se tak posune do březnových dnů, kdy se začnou teploty opět zvyšovat.

Situaci výskytu škůdců v ozimé řepce v ČR lze sledovat v Mapách výskytu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down