Na území České republiky jsou v kukuřici seté hlavními hmyzími škůdci zavíječ kukuřičný (Ostrinia nubilalis), bzunka ječná (Oscinella frit), larvy kovaříků rodu Agriotes a bázlivec kukuřičný (Diabrotica virgifera virgifera).
V Úrodě č. 2/2020 se škůdci kukuřice zabývají Ing. Pavel Kolařík a Ing. Karla Kolaříková ze Zemědělského výzkumu spol. s r. o. Připomínají například, že dospělý motýl zavíječe kukuřičného – Ostrinia nubilalis (Hübner, 1796) je poměrně velký, žlutohnědě zbarvený o rozpětí křídel 2,5–3 cm. Jeho housenky jsou šedobéžové barvy s nevýraznou kresbou a s černohnědou hlavovou schránkou. Délka těla před kuklením je asi 2,5 cm. Kukla je čokoládově hnědé barvy. Housenky přezimují ve spodních částech stébel kukuřice, kde se následně v jarních měsících příštího roku kuklí.
První motýli se dle vývoje povětrnostních podmínek líhnou ke konci května až v průběhu měsíce června. Hromadný let je pak soustředěn od konce června až do začátku srpna. V průběhu této dekády lze pozorovat dva vrcholy náletu. Jedná se o první a poslední týden měsíce července. Vajíčka (obr. 2) jsou kladena do kupek přilepených na spodní stranu listu. Těsně před vlastním vylíhnutím mění barvu v tmavě černou. Housenky se po vylíhnutí rozlézají po povrchu listů a stébel a ve velmi krátké době dochází k zavrtání do rostlin kukuřice, kde pak dokončují svůj vývoj. V rostlině vyžírají rozsáhlé chodby, dostávají se i do vřetene palice (obr. 3) a zrna, kde způsobují nejvýznamnější škody.*