Zavíječ Elasmopalpus lignosellus je polyfágním škůdcem, pocházejícím z amerického kontinentu, který byl nedávno, v roce 2019, zachycen v Irsku a ve Spojeném království v zásilce chřestu dovezeného z Peru. V případě zavlečení na evropský kontinent může tento zavíječ představovat riziko pro celou řadu zde pěstovaných plodin. Informuje o tom ve svém článku publikovaném v časopise Úroda Dr. Ing. Zdeněk Chromý, z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Jak popisuje, E. lignosellus je semi-subteránní škůdce (část svého vývoje prodělává v zemi). Škody působí housenky, které vyžírají chodbičky ve stoncích či stéblech hostitelských rostlin. Obvykle housenky napadají stonky u jejich báze nebo přímo pod povrchem půdy, poté postupují stonkem směrem nahoru, přičemž jejich požerky částečně vyplňují chodbičky. Jedním z prvních symptomů výskytu škůdce je vadnutí rostlin, které může být doprovázeno zakrslým růstem, deformacemi a posléze i úhynem napadených rostlin. U některých plodin (např. u podzemnice olejné a fazolu) může škůdce napadat lusky. Obecně jsou rostliny napadené zavíječem náchylnější k sekundárním houbovým nebo bakteriálním infekcím.
Výskyt tohoto zavíječe byl dosud zaznamenán pouze na americkém kontinentu. Odborná literatura sice uvádí jeden záznam o výskytu škůdce v Asii (Vietnam), ale jelikož nebyl tento výskyt dosud potvrzen žádnými dalšími zdroji, je považován za pochybný a oficiálně se neuvádí. Dr. Chromý v závěru článku zdůrazňuje, že je žádoucí zabránit zavlečení zavíječe Elasmopalpus lignosellus na evropský kontinent vzhledem k širokému okruhu hostitelských rostlin tohoto zavíječe a potenciálním škodám, které může způsobit na řadě významných hospodářských plodin.*
Více informací přináší časopis Úroda (2/2021).