Na základě výsledků registračních zkoušek bylo v roce v roce 2020 v České republice nově registrováno celkem 43 hybridů kukuřice z toho 25 hybridů na siláž, 17 hybridů na zrno a jeden hybrid pro kombinované využití. Aktuálně je v ČR zaregistrováno o celkem 361 hybridů kukuřice celkem osmnácti udržovatelů.
V roce 2020 byly zaregistrovány tyto hybridy: Adamanto, Amavit, Amisti CS, Bebida, Bigbeat, Cegoja, Clementeen, DKC3601, DS1959C, ES Joker, ES Katamaran, ES Locomotive, Farandole, Godino, Isigni CS, KWS Adaptico, KWS Akustika, KWS Gustavius, KWS Jaipur, KWS Saltare, Leguan, LG31268, LG31272, LG31280,Ludmilo,Mondstein, Motivi CS, Paratico, Pavel, RGT Abanaxx, RGT Bonifoxx, RGT Exxact, RGT Flexxion, RGT Inedixx, RGT Munxxter, RGT Noemixx, RGT Reaxxion, RGT Synfonixx, Serrano, SY Glorius, SY Leopoldo, Talisco.
Uvedené hybridy jsou registrovány v ČR a jejich vlastnosti byly ověřeny Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským v rámci zkoušek užitné hodnoty dle zákona č. 219/2003 Sb. Veškeré informace o jejich vlastnostech jsou souhrnným výsledkem reakcí za ročníky 2018 –2019.
U hybridů na siláž jsou vedle výnosových ukazatelů k dispozici i hodnocení kvalitativních parametrů při využití blízké infračervené spektroskopie (NIRS) a to obsah škrobu, ukazatele stravitelnosti organické hmoty ELOS (de Boever), IVDOM (Tilley a Terry) a DCS (Andrieu a Aufrére) a také výpočet obsahu energie NEL a stravitelnosti vlákniny DINAG (INRA).
Hodnocení specifických vlastností hybridů významných pro výrobu bioplynu se v rámci odrůdových registračních zkoušek dosud neprovádí. ÚKZÚZ ověřuje možnost zavést výpočet výnosu bioplynu ze stávajících dostupných kvalitativních parametrů.
Ing. Marek Povolný
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Více o nově registrovaných hybridech si můžete přečíst ve Farmáři č.12/2020.