V posledních letech dochází k poměrně dynamické restrikci účinných látek pesticidů, přičemž tento trend bude pravděpodobně pokračovat (programové priority nové Evropské komise). Chystané restrikce herbicidů se nejvíce dotknou menších plodin, jejichž tolerance k herbicidům je obecně poměrně nízká. Jednou z těchto plodin je cukrová řepa, kde se v nejbližších letech předpokládá zákaz používání desmediphamu. Nejistá je situace u phenmediphamu, jehož zákaz by znamenal nutnost naprosto přepracovat doposud zaběhnuté modely ochrany proti plevelům, přičemž zvládnutí regulace některých plevelů by bylo za určitých povětrnostních situací prakticky nemožné. Informuje o tom v časopise Úroda doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., a kolektiv z České zemědělské univerzity v Praze.
Mnoho pěstitelů cukrové řepy proto vkládá velké naděje k nové technologii Conviso Smart, která je založena na hybridech cukrové řepy s tolerancí k herbicidům ze skupiny ALS inhibitorů. V roce 2019 měli pěstitelé cukrové řepy v ČR první možnost vyzkoušet si tuto technologii v provozních podmínkách, přičemž v roce 2020 již tvořily tyto odrůdy více než čtvrtinu ploch cukrové řepy v ČR. Přesto se dosud nepodařilo v ČR zaregistrovat žádnou Conviso Smart odrůdu. Jedním z důvodů, proč je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) poměrně opatrný s registrací Smart odrůd, je obava z nekontrolovaného šíření rezistentních plevelných řep a také riziko vývoje rezistentních populací plevelů. Pěstitelé cukrové řepy však využívají několika Conviso Smart odrůd ze společného evropského katalogu.
Provozní testování Conviso Smart systému potvrdilo podle autorů článku pozitivní výsledky maloparcelních pokusů u nás i v zahraničí. Herbicid Conviso One dokáže velmi efektivně potlačovat většinu plevelů běžně se vyskytujících v cukrové řepě, včetně mračňáku Theophrastova a plevelné řepy. Výnos a cukernatost Conviso Smart odrůd je relativně srovnatelná s konvenčními odrůdami a lze předpokládat, že v případě úspěšného přijmutí této technologie budou zaváděny nové odrůdy s ještě vyšší výkonností. Je však podle odborníků z České zemědělské univerzity třeba mít na paměti, že Conviso Smart systém, podobně jako ostatní HT technologie, je dobrým sluhou, ale špatným pánem. V případě, že pěstitel není schopen zajistit důsledný monitoring a odstraňování vyběhlic a omezit používání ALS inhibitorů v ostatních plodinách, zejména okopaninách, měl by zvážit, zda je tato technologie pro něj, z pohledu dlouhodobé udržitelnosti, vhodná.
Více informací přináší článek doc. Ing. Miroslava Jursíka, Ph.D., prof. Ing. Josefa Soukupa, CSc., a Ing. Michaely Kolářové, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze zveřejněný v časopise Úroda (11/2020).*