Řepka olejka je v posledních letech vystavena extrémním průběhům počasí s častým výskytem nedostatku srážek, mírné zimě bez sněhu a celkově vyšší průměrné teplotě během vegetace. Obecně lze říci, že nejzranitelnějším obdobím pro ni je období vzcházení. Pokud se podaří založit dobrý porost, vyrovnají se dnešní moderní odrůdy s nepříznivým průběhem počasí poměrně dobře, kromě velmi extrémního sucha, především ve spojení se zvýšeným tlakem škůdců.
Ing. Andrea Rychlá a Ing. Markéta Burgetová, z OSEVA PRO s. r. o., odštěpný závod Výzkumný ústav olejnin Opava a OSEVA vývoj a výzkum s. r. o., ve svém příspěvku publikovaném v časopise ÚRODA č. 4 hodnotily vliv průběhu počasí v jednotlivých měsících testovaných let na dosaženou kvalitu produkce (olejnatost, GSL a kyselina eruková) ozimé řepky. V maloparcelních pokusech bylo testováno v letech 2015 až 2019 519 genetických zdrojů ozimé řepky. Celkově lze uvedené roky charakterizovat jako srážkově podprůměrné a teplotně nadprůměrné. Nejteplejší byla sezóna 2015/2016, naopak nejméně teplá byla sezóna 2016/2017. Jako nejsušší byl vyhodnocen rok 2018/2019 a ve spojitosti s vysokou průměrnou teplotou ho lze považovat jako pro rostliny nejnáročnější. Poměrně dobré rozložení srážek spolu s nižšími teplotami charakterizuje vegetační rok 2016/2017 jako nejlepší.
Extrémní průběh počasí se neprojevuje jen na výkyvech výnosu ozimé řepky, do značné míry ovlivňuje i kvalitu produkce. Naše výsledky potvrdily historické zkušenosti pěstitelů, že pro dobrou sklizeň je prioritní dobře založený, silný porost před zimou, dále klasický průběh zimy, nejlépe s dostatkem srážek ve formě sněhu a s takovým počasím na jaře, které nezpůsobí předčasné dozrávání porostů. V opačném případě dojde ke snížení kvality oleje. Počasí ovlivnit neumíme, měli bychom si ale uvědomovat, že může ovlivnit řadu parametrů a počítat s tím. Bylo by vhodné zaměřit se i na reakce jednotlivých odrůd a do šlechtitelského procesu zařadit materiály, vykazující vyšší toleranci k abiotickým stresům, mezi které nadměrné sucho a vysoká teplota patří.
Kompletní informace naleznete v časopise ÚRODA Č. 4/2020 na str. 45.*