Na základě pokračujícího jarního monitoringu stonkových krytonosců v řepce byly zaznamenány v polovině 13. týdne, i přes významné ochlazení, výskyty vajíček krytonosce čtyřzubého v rostlinách řepky v oblastech nad 300 m n. m. Signalizace ošetření bude tak pro oblasti nad 350 m n. m. vyhlášena po oteplení koncem 13. týdne. Mapa signalizace z minulého týdne tak platí i nadále. Tyto informace uvádí Rostlinolékařský portál.
Ošetření porostů řepek by tak podle portálu mělo začít od čtvrtka v kraji Vysočina a dalších krajích nad 350 m. Předpokládá se, že vpichy s vajíčky v rostlinách se začnou objevovat i v porostech v severní části Jihočeského kraje a v okresech Severní Moravy a Západních Čech. Ochlazení v tomto týdnu sice utlumilo nálety krytonosců do porostů, ale ti, kteří se v porostech objevili ve třetím březnovém týdnu, provedli zralostní žír a již v porostu škodí.
Dospělci krytonosce řepkového se v současné době objevují jen v minimálním podílu. Větší nálety se očekávají po oteplení v následujících jednom až dvou týdnech. V posledních letech se potvrzují zcela opačné trendy v načasování výskytu a množství obou druhů krytonosců. Ačkoliv se uvádí, že krytonosec čtyřzubý je méně škodlivý, díky časnějšímu výskytu se larvy dokáží během svého vývoje dostat z řapíků do hlavního stonku. Výlezové otvory se tak mohou snadno stát vstupní branou infekce původce bílé hniloby, uvádí také aktuální zpráva Rostlinolékařského portálu.
Jak dále informuje, pro teplejší oblasti Moravy a Polabí bude s oteplením a rizikovou růstovou fází (objevující se květenství) platit příští týden signalizace druhého insekticidního ošetření proti blýskáčkovi řepkovému a dřepčíkům.