Seminář k novému nařízení (EU) 2019/1009 o dodávání hnojivých výrobků EU na trh proběhl minulý týden na Ministerstvu zemědělství. Nová legislativa stanoví pravidla pro dodávání hnojivých výrobků EU na trh a mění nařízení (ES) č. 1069/2009 a (ES) č. 1107/2009 a zrušuje nařízení (ES) č. 2003/2003.
Novou legislativu na úvod akce krátce shrnul Ing. Miroslav Florián, Ph.D., ředitel Sekce zemědělských vstupů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Jak uvedl, je součástí legislativy k cirkulární ekonomice, jejím cílem je šetřit primární zdroje. Má také zjednodušit přístup firem na evropský trh.
Připomněl, že nařízení je nepovinnou harmonizací, nenahrazuje tedy jednotlivé právní akty členských zemích, jen nahradí nařízení (ES) č. 2003/2003. Právní akty členských zemí zůstávají v platnosti. Firmy se podle Ing. Floriána musejí rozhodnout, zda se vydají cestou evropské certifikace, tedy označení CE, a prohlášení o shodě, což jim zaručí poměrně komfortní situaci v rámci evropského trhu. Náklady na tuto certifikaci zatím nejsou známy. Mohou se ale nadále řídit podle národních předpisů a potom budou pokračovat v režimu vzájemného uznávání, které zůstává zachováno. Do evropských právních předpisů se také zavedla kategorie biostimulantů, která předtím neexistovala, respektive byly nepsanou podkategorií přípravků na ochranu rostlin, což podle Ing. Floriána komplikovalo situaci zvláště při vzájemném uznávání. Jejich definice je platná již nyní.
Nyní záleží na tom, zda se povede nastartovat systém certifikačních orgánů a jaká legislativa se pro posouzení shody výrobku (při certifikaci) použije, protože potřebné harmonizované evropské normy asi nebudou v potřebném čase k dispozici.
Nařízení podrobně představil Ing. Jaroslav Houček, vedoucí oddělení hnojiv Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, prezentace je k dipozici na webu úřadu.*