Na vyhodnocovacím semináři Systém výroby řepky a slunečnice zazněly informace o nejpěstovanějších odrůdách i jejich výnosu. „Hlavní sklizeň ozimé řepky proběhla koncem července, kdy bylo sklizeno pětasedmdesát procent všech ploch. Od začátku žní byly velké problémy s olejnatostí řepkových semen,“ řekl Ing. Jiří Zeman z SPZO. Řepkové semeno bylo barevně nevyrovnané a olejnatost poklesla na 35 až 40 %. Pěstitelé dostávali srážky až 250 Kč/t, na což v minulosti nebyli zvyklí.
Nešlo však pouze o porosty, které nouzově dozrávaly na lehkých půdách. Olejnatost se pohybovala v rozmezí 35 až 40 %, to jsme v České republice doposud nezažili. Olejnatost se nezvyšovala ani s postupem sklizně. Pěstitelé dostávali srážky za olejnatost, na což v minulosti nebyli zvyklí. Výnosově nakonec oproti stavu porostů na jaře přinesla sklizeň velké zklamání. Dobře vypadající porosty nedávaly očekávané výnosy. Největší výnosové propady zaznamenávaly podniky s vysokou intenzitou, které v předchozích letech dosahovaly výnosů 4 až 4,5 t/ha. Letos to bylo o 0,5 až 1 t/ha méně.
V roce 2019 byla sklizňová plocha ozimé a jarní řepky podle Českého statistického úřadu v ČR 379 787 ha. Podle aktuálního odhadu SPZO pěstitelé dosáhli průměrného výnosu 3,07 t/ha, produkce tak činí pouze 1,166 mil. tun. Letošní sklizeň řepky se zařadila k těm podprůměrným, protože desetiletý průměr činí 3,21 t/ha. Nejvyšší průměrný výnos 3,2 t/ha byl podle regionů SPZO sklizen ve Středočeském kraji a na Vysočině. Nejnižší průměrný výnos 2,8 t/ha byl zaznamenán na jižní Moravě, kromě vysokých teplot se na něm podepsal i výskyt hrabošů, kteří škodili na porostech. Ostatní regiony měly průměrný výnos 2,99 až 3,2 t/ha, tak malé regionální rozdíly na úrovni sedmi procent nejsou obvyklé.*