Luskoviny mají významné agronomické vlastnosti, díky kterým příznivě působí na úrodnost půdy. V osevních postupech patří leguminózy k plodinám s vysokou předplodinovou hodnotou. Luskoviny mají schopnost vázat vzdušný dusík pomocí baktérií nacházejících se v hlízkách na kořenech.
Pěstitelům ale vadí řada negativních vlastností, především nízká výnosová stabilita. Průměrné výnosy luskovin v ČR se pohybují mezi 2,5 až 2,9 t/ha. Hlavní příčinou kolísání výnosů je silná závislost tvorby výnosu na povětrnostních podmínkách ročníku. Luskoviny jsou také poměrně náchylné vůči chorobám a škůdcům.
Průměrná světová roční spotřeba luštěnin se pohybuje kolem sedmi kilogramů na osobu. V České republice se ale konzumují mnohem méně. Roční spotřeba luštěnin v ČR se pohybuje jen nad dvěma kilogramy na osobu. Na problematiku luskovin byl zaměřen seminář uspořádaný na půdě Výzkumného ústavu živočišné výroby, v. v. i.*
Více se o náplni tohoto semináře dočtete v prosincovém vydání časopisu Úroda (12/2019) v článku Ing. Hany Honsové, Ph.D.