Rakouští poslanci včera schválili zákaz používání účinné látky glyfosát. Aby vešel v platnost, musí ho ještě potvrdit horní komora parlamentu a prezident. Je ale pravděpodobné, že zákaz není v souladu s evropským právem. Ani studie proveditelnosti, která se týkala možností, jak přestat používat přípravky na ochranu rostlin založené na glyfosátu, představená den před hlasováním, kompletní zákaz nedoporučuje. Evropská legislativa umožňuje používání glyfosátu ještě do konce roku 2022.
Studii proveditelnosti vypracovala vídeňská Zemědělská univerzita (Universität für Bodenkultur; BOKU), má zhruba 250 stran. Popisuje vlastnosti glyfosátu, způsob účinku a chování v životním prostředí. Popisuje také rezidua v rostlinných produktech, právní rámec používání glyfosátu aspekty týkající se ekologie v souvislosti s ochranou proti erozi a působení na zemědělskou biodiverzitu. Analyzuje současné používání herbicidů na bázi glyfosátu v Rakousku, možné alternativy a ekonomické dopady zákazu této účinné látky.
Studie shrnuje, že zemědělské produkty z Rakouska a dalších zemí nepředstavují žádné nebezpečí pro lidské zdraví, a to vzhledem ke zjištěným hladinám reziduí glyfosátu a stanoveném maximálním limitu reziduí. Použití glyfosátu nevede k signifikantní redukci biodiverzity v porovnání s možnými alternativami a nemá ani negativní vliv na půdní mikroorganismy. Co se týká využití glyfosátu v polní produkci, podle studie nejsou k dispozici žádné alternativní herbicidy s porovnatelnou šíří účinku. Jako náhradu lze použít selektivní herbicidy a opakované, intenzivní mechanické zpracování půdy. V praxi to ale vede ke zvýšeným nákladům, protože roste počet herbicidních ošetření a mechanických zásahů. Pro určité postupy, jako je pěstování plodin v mulči v erozí ohrožených oblastech a při přímém setí nejsou v současné době žádné altenativy k přípravkům s obsahem glyfosátu.
Ekonomické dopady zákazu glyfosátu výrazně záleží na řadě faktorů, například na stanovišti, kultuře, osevním postupu a intenzitě. Studie například uvádí, že nárůst variabilních nákladů na herbicidy a stroje se pohybuje v rozmezí 1,2–19,7 %. S odvoláním na další literaturu konstatuje, že růst nákladů může pohybovat v rozmezí 0–30 %. Modelová výsledky pak ukázaly, že využití alternativních postupů může znamenat pokles příspěvku na úhradu v širokém rozmezí 9–74 % podle podmínek.
Podle studie je národní totální zákaz přípravků s obsahem glyfosátu v rozporu s unijním právem, odporoval by registraci účinné látky na EU úrovni. Unijní právo ale umožňuje možnosti aplikace ve výrazné míře omezit.
Do háje s takovou studii proveditelnosti.
Je to jen další pokus, jak zdůvodnit to obrovské ničení přírody všude kolem nás. Na to, abych to viděl, nepotřebuji zdůvodnění nějakých uplacených "vědátorů".
Ať raději vysvětlí, jak to kdysi dělali naší předkové. Roundup nebyl, ale zato byla kolem zdravá příroda.
Celá EU ať táhne do háje. Už nás ohrožuje přímo na životě!