Na nižší spotřebě pesticidů, hnojiv a dalších opatřeních při pěstování pšenice je založena Iniciativa Harmony. Důležitou součástí je také vyhrazení 3 % plochy takového pole na kvetoucí pásy pro opylovače. Program společnosti Mondelēz International přišel do České republiky z Francie. Jedním z podniků, které v České republice pěstují pšenici v rámci Iniciativy Harmony, je Statek Novák Jarpice-Kamenice, s. r. o.
Společnost Mondelēz International má v Evropě 1700 pěstitelů zapojených do projektu Harmony, 13 mlýnů a 21 družstev ze šesti zemí. V České republice je v současné době zapojeno 26 pěstitelů, kteří ale disponují velkou pěstební plochou, proto firma potřebný objem komodity získá dodávkou od mnohem menšího počtu pěstitelů než v jiných zemích. Uvedla to Gabriela Bechyňská, ředitelka korporátní komunikace pro ČR a SR a Maďarsko společnosti Mondelez Czech Republic, s. r. o.
Cílem Iniciativy Harmony je minimalizace užívání pesticidů a umělých hnojiv, a to především díky výběru odolných odrůd pšenice nebo vhodné rotaci plodin. Mezi další možná opatření patří setí meziplodin nebo specifická péče o půdu. Aplikace pesticidů musí být cílená a odůvodněná.
Iniciativa Harmony usiluje také o zachování a zvýšení místní biologické rozmanitosti. To je důvod, proč jsou tři procenta pšeničných polí ponechána pro osetí speciálně vybranými medonosnými rostlinami, které opylovačům umožňují po celý rok získávat co nejvíce pylu a medu. Květinové pásy přinášejí rovněž potravu a stanoviště hmyzu, který je důležitý v boji proti parazitům, což také snižuje potřebu používání pesticidů.
Pavel Novák ze Statku Novák uvedl, že pěstují 1500 ha pšenice, 400–500 ha řepky, 500 ha ječmene, 300 ha vojtěšky a 500–600 ha kukuřice. Pšenice, která se pěstuje pro iniciativu Harmony, se využívá k výrobě sušenek. Pavel Novák tedy seje odrůdu Arkeos, která je vhodná pro pečivárenské využití. Uvedl, že poskytuje výnos 8–10 t/ha podle ročníku. K pšenici aplikuje dusík v celkové dávce zhruba 100 kg N/ha a vzhledem k tomu, že není potřeba vysoký obsah N-látek, odrůda nevyžaduje kvalitativní hnojení.
K fungicidnímu zásahu využívá v případě potřeby Polyversum, obsahující spory mykoparazitické houby Pythium oligandrum. Efektivně podle něj působí na choroby pat stébel, skvrnitosti listů i klasové choroby, nikoliv však na padlí.*
Podrobnosti přineseme v některém z dalších čísel týdeníku Zemědělec.