Sektor hnojiv akciové společnosti Agrofert zřejmě letos neskončí v zisku. Uvedl to místopředseda představenstva společnosti Ing. Petr Cingr tento týden na konferenci Hnojiva 2.0, cesta k efektivnějšímu a odpovědnějšímu hnojení dusíkem. Dodal, že tato situace postihla v Evropě všechny producenty hnojiv a předpokládá, že se společnost do standardního stavu dostane nejpozději ve druhém pololetí roku 2019.
Ing. Cinger konstatoval, že Agrofert patří mezi čtyři největší skupiny produkující dusíkatá hnojiva v celé Evropě. Provozuje pět závodů, největší je SKW Piesteritz v Německu. Připomněl, že za posledních pět let investovali do všech těchto továren 15 mld. Kč. Investice mířily především do produktového portfolia, kvality výrobků a snížení výrobních nákladů, do zvýšení výrobních kapacit jen v menší míře. Připomněl také některá letošní výročí v tomto sektoru. Šedesát let od vzniku slaví Lovochemie v Lovosicích a Duslo ve slovenské Šaľe, 25 let pak akciová společnost Agrofert. Před deseti lety byla zahájena výroba hnojiv s obsahem inhibitorů. Ing. Cingr kromě jiného uvedl, že nevidí velkou budoucnost při využití nemodifikované močoviny v zemědělství, protože to ekonomicky nedává smysl. Perspektivní je naopak její využití jiných segmentech, například automotive sektoru, kde roste spotřeba močoviny kvůli evropské legislativě.
Konference byla věnována hnojení, hovořilo na ní také o možnostech stabilizace hnojiv a jejich nabídce, včetně výsledků z pokusů. Mezi další témata patřily trendy v pěstování zemědělských plodin, legislativa ke hnojení a podobně.*