Fuzariózy klasu představují ohrožení pro pšenici v závislosti na průběhu počasí. Kromě snížení výnosu a technologické kvality dochází při napadení patogeny z rodu Fusarium k akumulaci mykotoxinů v zrnu. Nejvíce je sledován obsah deoxynivalenolu (DON). Na rozdíl od pšenice seté není dosud k dispozici mnoho informací o odolnosti/náchylnosti odrůd pšenice špaldy k tomuto patogenu.
Projekt 7RP EU HealthyMinorCereals řešený v období 2013–2018 podporuje pěstování a zpracování minoritních pluchatých pšenic. V rámci tohoto projektu byla odolnost k fuzarióze klasu hodnocena u 80 odrůd ozimé formy špaldy různého původu. V současné době jsou k dispozici dvouleté výsledky (2016 a 2017) hodnocení odrůd v pokusech s umělou infekcí na třech řešitelských pracovištích ve třech zemích (Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., University of Natural Resources and Life Sciences – Rakousko a Getreidezüchtung Peter Kunz – Švýcarsko). Zkoušené materiály byly hodnoceny v polních pokusech s umělou infekcí, které mají nejméně dvě opakování.
Výsledky přináší zářijové vydání časopisu Úroda. Jak uvádí autorka tohoto článku Ing. Jana Chrpová, CSc., společně s kolektivem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha Ruzyně, studie umožnila detekovat odrůdy špaldy (Toess 6D, Farnburger Rotkorn FB6, Roter Schleger Dinkel, GUGG 4E, Ebners Rotkorn, Rottweiler Dinkel St.6, LW 12 Nuertingen), které vykazovaly za všech okolností velmi nízký obsah DON (<4 mg/kg) a statisticky významně se lišily od odrůd s vyšším obsahem DON (>40 mg/kg).
Zatím na základě předběžných výsledků byl v této studii potvrzen ochranný efekt pluchy, který přispívá k nízké akumulaci mykotoxinů v zrnu špaldy, uvádějí také autoři.*
Více informací přináší zářijové vydání časopisu Úroda (9/2018, str. 24–27).