29.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrůdě je třeba dát, co potřebuje

„Zkušenosti s průběhem počasí v posledních letech jasně ukazují, že nelze spoléhat na jedinou odrůdu pšenice. Pěstitelská rizika je třeba rozložit mezi více odrůd,“ doporučil Ing. Eduard Bielko, který má v akciové společnosti Elita semenářská na starosti marketing a poradenství. Elita semenářská a. s. vyrábí a dodává osiva polních plodin a zastupuje také odrůdy ozimé pšenice slovenské šlechtitelské společnosti Istropol Solary.

„Solarské odrůdy obilnin vykazují díky kvalitnímu šlechtění velmi dobré výsledky jak při výskytu sucha, tak mrazů. Lze vybírat z odrůd vhodných na rané i na pozdní setí, či na setí po obilnině nebo po kukuřici,“ informoval Ing. Bielko a detailněji se věnoval některým z nich.

  • IS Agilis

Nejprve hovořil o nejnovější odrůdě ozimé pšenice IS Agilis, která byla vyšlechtěna z křížení (IS Corvinus x Capo) x Corvinus. „Jde o extrémně ranou osinatou odrůdu s potravinářskou kvalitou E. Má velmi dobrý obsah kvalitních bílkovin a stabilní pádové číslo,“ uvedl s tím, že v metání a dozrávání je na úrovni IS Spirella, ale má velmi rychlou dynamiku jarního růstu.

  • IS Danubius

Jako další přiblížil zástupce společnosti Elita semenářská odrůda IS Danubius, která vznikla křížením odrůd IS Escoria a Bohemia. „Odrůda IS Danubius zdědila vynikající zimovzdornost.

  • IS Laudis

Mezi další z odrůd registrovaných na Slovensku patří IS Laudis s éčkovou kavlitou. „Lze ji pěstovat po obilnině. Je vhodná pro pozdní setí a ještě na jaře dobře odnožuje. Dobře odolává listovým chorobám a chorobám pat stébel. Proto ji na jižní Moravě můžete pěstovat i po kukuřici na zrno a po obilnině,“ konstatoval s tím, že tyto její vlastnosti byly ověřeny na zkušebních lokalitách na Slovensku při extrémním tlaku infekčních chorob v roce 2014.

  • IS Conditor

Odrůda céčkové kvality se hodí jak pro krmivářské účely, tak i na výrobu pečivárenských produktů jako jsou sušenky a oplatky. „Má nízký obsah lepku a výborný zdravotní stav. Vyniká odolností vůči poléhání a vysokým výnosovým potenciálem“ dodal Ing. Bielko.

Odrůdy tvrdé pšenice

„Tvrdá pšenice vyžaduje ranější setí, velmi dobrou přípravu půdy a šetření vláhou při přípravě půdy. Seťové lůžko nesmí být přesušené. Má tvrdý endosperm takže hůře nabobtnává a přijímá vodu. Při jejím pěstování je nutné zajistit dobré přezimování a zkrátit porost. Nevadí ji ani přísušky na konci vegetace, proto se pěstuje hojně v Itálii, kde je vyhovující klima. Zemědělci na jižní Moravě hledají nové alternativy k ozimé pšenici, a pěstování pšenice tvrdé by mohlo být jednou z nich. Pěstitel však musí dodržet osevní postup, vyčistit kombajn, aby se do tvrdé pšenice nedostalo zrno klasické pšenice, pak by nemohla výkupní organizace garantovat výkupní cenu, která je u tvrdé pšenice velmi zajímavá,“ dodal Ing. Bileko ze společnosti Elita semenářská a. s.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down