Ozimá řepka na pozemcích s Plasmodiophora brassicae

S rozšířením pěstebních ploch řepky narůstá i důležitost jejích chorob, které byly v minulosti opomíjené. Jedním z významných patogenů se v posledních letech stal organismus Plasmodiophora brassicae Wor., původce nádorovitosti kořenů brukvovitých. Jedná se o půdní patogen napadající všechny rostliny z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) včetně řepky, hořčice, ředkve olejné nebo brukvovité zeleniny, jako jsou zelí, kedlubna, květák, kapusta a další.

Mezi zelináři je tato choroba již dlouhou dobu známá. Letošní jaro byl výskyt nádorovitosti ovšem nepříjemným překvapením i pro mnoho pěstitelů řepky, kteří ji objevili na svých pozemcích, protože podzim 2017 byl pro rozvoj této choroby velmi příznivý.

Ve spolupráci katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity Praha (ČZU) a Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) je od roku 2011 prováděn monitoring nádorovitosti na polích s řepkou. Před rokem 2010 se nádorovitost objevovala pravidelně na řepce na pozemcích na Opavsku a Šumpersku. Ve větší míře se onemocnění projevilo na různých místech v sezóně 2010/2011, kdy bylo v Moravskoslezském kraji zaznamenáno 23 lokalit s výskytem nádorovitosti. V průběhu let přibývaly nově hlášené napadené lokality. V sezóně 2011/2012 to bylo 54 nových lokalit s napadením. V sezóně 2012/2013 bylo hlášeno 15 nových lokalit. Na podzim roku 2014 byla z mnoha míst severních Čech a nově také západních Čech hlášena nová ohniska výskytu, zřejmě kvůli vlhkému a teplému průběhu podzimu. Na jaře 2015 dokonce došlo k zaorávkám některých velmi poškozených porostů. Na dlouhodobě zamořených lokalitách se ovšem již dosti pravidelně používají rezistentní odrůdy.

Celkově bylo do podzimu 2017 zaznamenáno 137 napadených lokalit. Je pravděpodobné, že malá ohniska výskytu či jednotlivé rostliny nebyly vůbec zjištěny a rozšíření bude ještě větší. Velmi suchá sezóna 2015/2016 přinesla jen velmi málo nových výskytů nádorovitosti, což ovšem neznamenalo, že patogen z půdy vymizel. Toho byl důkazem právě podzim 2017, který měl velmi vlhký průběh, což podpořilo rozvoj infekce na mnoha místech republiky.

Více se o Plasmodiophora brassicae Wor., původce nádorovitosti kořenů brukvovitých, dočtete v červnovém vydání časopisu Úroda v článku Mgr. Veroniky Konradyové a doc. Ing. Jana Kazdy, CSc., z České zemědělské univerzita v Praze. Výše zmíněné informace pocházejí také z tohoto článku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down