Německá Unie pro podporu olejnin a bílkovinných plodin (Union zur Förderung von Oel- und Proteinpflanzen, UFOP) upozorňuje, že je silně ohroženo pěstování řepky v Evropě. Důvodem jsou dumpingové importy z Argentiny a Indonésie, upozorňuje předseda unie Wolfgang Vogel. Dodává, že ukončování a snižování výroby evropskými výrobci bionafty dále zvýší tlak na trhu s řepkovým olejem a semenem.
Unie o tom informovala v tiskové zprávě. Konstatuje, že se zhruba 6 mil. t celkem z 12 mil. t je řepkový olej nejdůležitější surovinou evropského průmyslu výroby bionafty. Odpovídá to přibližně ploše 4 mil. hektarů z celkové plochy řepky v EU-28, která se pohybuje na úrovni 6,5 mil. ha. Wolfgang Vogel uvedl, že pokles poptávky ze strany výrobců bionafty se přes lisovny oleje a obchodníky se zemědělskými komoditami přenáší až na pěstitele řepky.
Předseda Unie také kritizoval aktuální politické dění. Evropská komise a Evropský parlament chtějí podle něj produkci biopaliv z plodin od roku 2021 neúměrně snížit. Prostor pro poptávku po evropskou řepku by se mohl otevřít jedině tehdy, kdyby se zakázalo používání palmového oleje v souladu se závěry Evropského parlamentu. Proti tomu se ale staví Evropská komise. Jinak jsou obě instituce v otázce nepřímé změny využívání krajiny (ILUC; indirect land use change) jednotné, s výjimkou otázky započtení iLUC faktorů. Zároveň se vyvíjí evropská strategie bílkovinných plodin, aniž by byl řepce udělen zvláštní status, ačkoliv je s náskokem nejdůležitějším evropským netransgenním zdrojem proteinů.
Podle Wolfganga Vogela Evropská komise ani členské státy zjevně nedokážou očekávaným dumpingovým importům řepky ve výši 3–5 mil. t z Argentiny a Indonesie včas zabránit, ačkoliv je to výsledek nekalých obchodních praktik.*