Na jižní Moravě ve Vinařství u kapličky v Zaječí proběhl již pátý ročník vinařského semináře společnosti Belchim Crop Protection. Kromě smutné zprávy o náhlé smrti zakladatele a majitele společnosti Dirka Puttemana se přítomní dozvěděli o pěti nových přípravcích k ochraně vinohradů a dvou nových účinných látkách pro letošní sezónu.
Za vedení společnosti Belchim Crop Protection v České republice se úvodního slova ujal Ing. Aleš Urbánek, její obchodní manažer. Přítomným s lítostí oznámil, že ve věku šedesáti let nečekaně zemřel zakladatel a majitel společnosti Dirk Putteman. Společnost byla založena před 30 lety v Londerzeelu a od roku 2016 uskutečnila řadu celosvětových akvizic. „Díky vizionářskému myšlení Dirka Puttemana patří společnost Belchim Crop Protection mezi významné firmy v oblasti ochrany rostlin. Před smrtí se postaral o stabilizaci tím, že učinil notářský zápis, podle kterého nelze dalších dvacet let společnost prodat, koupit, rozdělit ani učinit součástí jiné firmy.
V České republice nabízí společnost Belchim Crop Protection celkem 40 přípravků na ochranu rostlin. Přípravky obsahují i mnoho vlastních účinných látek, jako jsou například flazasulfuron (Chikara Duo), kyselina pelargonová (Beloukha), pyridát (Onyx, Lentagran), metobromuron (Proman), valifenalát (Emendo M, Valis M), cyazofamid (Milidcut, Ranman Top), milbemektin (Milbeknock), flonikamid (Teppeki). V portfoliu nalezneme i generika.
Nový herbicid
Emmanuel Archer ze společnosti Belchim z Belgie následně představil nový herbicid do vinic. O jeho účincích se mohli účastníci akce přesvědčit na vlastní oči. Zástupci společnosti Belchim totiž přímo v přednáškovém sále aplikovali nový herbicid na jarní ječmen zasetý v truhlíku. Účastníci akce mohli sledovat, jak rychle začne herbicid účinkovat. Pokud svítí slunce, je podle zástupců Belchim účinek nového herbicidu Beloukha ještě rychlejší. Pro ošetření jednoho hektaru vinohradu je třeba smíchat 200 litrů vody a 16 litrů přípravku Beloukha. Je nutné dodržet osmiprocentní koncentraci a stále míchat, aby nedošlo k oddělení olejové složky. Herbicid by se měl aplikovat za jasného a slunečného počasí při teplotě 15 °C plochými tryskami na suché listy plevelů vysoké 10 až 15 cm, ve stadiu čtyř až pěti listů,“ zdůraznil Emmanuel Archer. Dále představil přípravek Kenja s novou účinnou látkou isofetamid, který bude k dispozici od roku 2019. Obsahuje novou chemickou skupinu fenyl-oxo-etyl thiofeneamid, patřící do skupiny SDHI. Bude možné jej použít do vinné révy na botritydu, ale i na meruňky, višně a další.*
Více informací naleznete v týdeníku Zemědělec.