Teplé podzimní období a mírná zima znamenaly růst a příjem živin rostlinami řepky. Lze proto předpokládat, že obsah minerálního dusíku v půdě bude nízký, od čehož se bude odvíjet časná potřeba jarního hnojení. Regulace růstu bude záviset na stavu porostu a z pohledu fungicidní ochrany je potřeba se více věnovat chorobám kořenů, které jsou u řepky dlouhodobě zanedbávány.
Tyto informace sdělil v rámci konference společnosti Bayer, s. r. o., ve své obsáhlé přednášce Ing. David Bečka, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Vzhledem k mírné zimě řepka stále roste a přijímá živiny. Podle Ing. Bečky lze předpokládat nízký obsah minerálního dusíku v půdě, a proto bude nutné první dávku N aplikovat co nejdříve v souladu s nitrátovou směrnicí. Pokud se jaro otevře velmi brzy, apeloval odborník na použití hnojiv s vyšším obsahem amonného nebo amidického dusíku (DASA, močovina, Sulfammo, Sulfan nebo stabilizované formy Alzon, Ensin, UREAstabil). Přijde-li ovšem pozdě, na konci března, začátkem dubna, je třeba sázet na hnojiva, která mají vyšší podíl nitrátového dusíku, například ledky.
S regulací růstu na jaře by Ing. Bečka byl velmi opatrný u porostů stresovaných, ať již suchem, mrazem, nebo popálením DAM. Pokud jsou řepky v optimálním stavu, regulátory růstu však pozitivní odezvu mají a lze jimi vhodně formulovat porost.
Velký prostor pro výzkum i ochranu představují kořenové choroby. „Je pravdou, že vesměs řešíme nadzemní část řepky, ale již méně se staráme o kořeny,“ zdůraznil řečník. K nejvíce rozšířeným a zákeřným chorobám se řadí půdní houba Verticillium sp., která se dostává z půdy přímo do kořenů. Z hlediska hledání ochrany proti chorobám kořenů je výzkum na začátku, Ing. Bečka v rámci přednášky prezentoval první výsledky.
Více informací přinese týdeník Zemědělec.